Biely dom podporuje právo na pokojné protesty
- 21:22 30.03.2023
- Washington
![Biely dom podporuje právo na pokojné protesty](https://data.info.sk/photo/article/2023/03/230218/o_03maqLN.jpg)
Biely dom vo štvrtok vyhlásil, že podporuje všeobecné právo pokojne protestovať.
Reagoval tým na demonštrácie Francúzov proti nepopulárnej dôchodkovej reforme prezidenta Emmanuela Macrona a policajnú brutalitu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.
„Podporujeme právo ľudí protestovať, vyjadrovať svoje názory a pokojne demonštrovať, tak vo Francúzsku, ako kdekoľvek inde,“ povedal hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby, keď sa ho novinári pýtali na situáciu vo Francúzsku.
Francúzsku políciu ostro kritizovali organizácie na ochranu ľudských a občianskych práv za tvrdú reakciu voči demonštrantom.
Komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová minulý týždeň vyhlásila, že polícia nemôže blokovať demonštrantov alebo s nimi zle zaobchádzať len preto, že niekoľko ľudí podnecuje násilie.
„Občasné násilnosti niektorých protestujúcich alebo iné trestuhodné činy páchané inými osobami počas protestu nemôžu ospravedlňovať nadmerné použitie sily zástupcami štátu,“ uviedla Mijatovičová. „Tieto činy nestačia na to, aby boli pokojní protestujúci zbavení svojho práva na slobodné zhromažďovanie,“ dodala.
Prezident Macron vo štvrtok vyhlásil, že protesty ho neodradia od zavádzania reformy dôchodkového systému, ani od reformy lepšieho využívania vody, ktorá tiež vyvoláva odpor.
„Je spor okolo reformy, ale to neznamená, že všetko ostatné sa musí hneď zastaviť. Musíme pokračovať v práci,“ povedal Macron neďaleko alpskej dediny Savines-le-Lac.
![Zelenskyj: Ukrajina je pripravená na výmenu územia s Ruskom](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260618/s_8SNSGth.jpg)
Zelenskyj: Ukrajina je pripravená na výmenu územia s Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre britský denník The Guardian zverejnenom v utorok pripustil, že pri mierových rokovaniach s Ruskom môže Ukrajina pristúpiť k výmene územia.
![Trumpa žaluje vyše 20 náboženských skupín](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260617/s_vm5iKWL.jpg)
Trumpa žaluje vyše 20 náboženských skupín
Administratíva Donalda Trumpa podľa náboženských skupín svojimi nariadeniami porušuje ich náboženskú slobodu.
![Trump na stretnutí s Abdalláhom II. trval na vysídlení Palestínčanov z Gazy](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260616/s_0EIUUtt.jpg)
Trump na stretnutí s Abdalláhom II. trval na vysídlení Palestínčanov z Gazy
Americký prezident Donald Trump v utorok popoludní v Bielom dome prijal jordánskeho kráľa Abdalláha II.
![Chorvátske pobrežie zasiahlo zemetrasenie](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260614/s_IaBfZGq.jpg)
Chorvátske pobrežie zasiahlo zemetrasenie
V Chorvátsku v utorok večer zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou 4,8.
![Zákaz mRNA vakcín? V prvom štáte sa hovorí o zákone proti nim](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260613/s_noLxeQf.jpg)
Zákaz mRNA vakcín? V prvom štáte sa hovorí o zákone proti nim
V prípade zákazu používania mRNA vakcín by mohlo dôjsť k ohrozeniu liečby viacerých ochorení, tvrdia odporcovia návrhu zákona.