6 najčastejších chýb pri pestovaní čučoriedok: Ak chcete skvelú úrodu, musíte sa im vyhnúť
- 16:10 08.04.2023
- Bratislava

Čučoriedky prinášajú na jar kvety, v lete ovocie a na jeseň krásne sfarbené listy. Ak chcete získať všetko ešte tento rok, zasaďte ich teraz. Pozor však na tieto najčastejšie chyby.
Vysádzanie iba jedného kríka
Niektoré čučoriedky sú čiastočne samoopelivé, niektoré však nie. Pre tie, ktoré nie sú, to znamená, že na úplné opelenie sú potrebné aspoň dva rôzne kríky. Ak sa pestuje iba jeden kultivar, kvety sa vytvoria, ale bobule nie.
Ak máte aj čiastočne samoopelivý druh, výsadba viac ako jedného kríka iného kultivaru vám prinesie každoročne viac bobúľ.
Pre najlepšiu produkciu ovocia zasaďte aspoň dva kríky. Ak je to možné, vysaďte ešte viac. Čím viac rozmanitosti, tým lepšie.
Sadenie bez kontroly pôdy
Čučoriedky sú v prípade pH pôdy dosť vyberavé. Musia mať kyslú pôdu, ideálne pH 4-5. To si viete skontrolovať testom pôdy, alebo jednoducho si kúpite substrát priamo určený na čučoriedky, dobrý je aj ten určený pre azalky a rododendrony.
Tienisté miesto
Pred kúpou čučoriedkových kríkov sa uistite, že máte pre ne miesto s dostatkom slnečného svetla. Výsadba čučoriedkových kríkov v tieni je jednou z najhorších vecí, ktoré môžete urobiť, pretože bobule síce vyrastú, no nemusia byť sladké a chutné.
Okrem toho slnečné svetlo potrebujú čučoriedky pre svoj rast, taktiež zabraňuje zlému prúdeniu vzduchu a chorobám rastlín.
Bez mulču
Kríky čučoriedok majú plytké koreňové systémy, čo znamená, že ich korene môžu rýchlo vyschnúť. Našťastie ich môžete ochrániť pred vyschnutím tým, že nanesiete na záhon vrstvy mulču, ktorý bráni odparovaniu vlhkosti z pôdy. Môžete si vybrať drevnú štiepku alebo ihličie.
Ďalšou výhodou mulču je zabránenie rastu buriny. Opäť platí, že kríky čučoriedok, ktoré majú plytké korene, budú trpia, keď musia s burinou súťažiť o živiny a vodu.
Zle odvodnené miesto
Čučoriedky nemajú radi neustále mokro, takže výber miesta s dobrou drenážou je dôležitý.
Zabezpečte dobré odvodnenie čučoriedkového záhonu. Pamätajte, že to nie sú jednoročné plodiny. To, kde sa rozhodnete zasadiť kríky v prvom roku, je teda veľmi dôležité.
Príliš veľa hnojiva
Čučoriedky sú citlivé na hnojivá, preto si dávajte pozor, čím a kedy ich kŕmite. Prvý rok nehnojte vôbec a druhý a tretí rok len zľahka. Potom prihnojujte raz za rok skoro na jar kyselinotvorným, kompletným hnojivom s pomalým uvoľňovaním.

Pápež spravil prvý krok k vyhláseniu architekta Gaudího za svätého
Katolícka cirkev vyslala španielskeho architekta Antoniho Gaudího, autora barcelonskej baziliky Sagrada Família, prezývaného "boží architekt", na cestu k svätosti, oznámil Vatikán.

Dva meteorické roje naraz: Tešiť sa môžeme už v apríli
Meteorické roje bude možné pozorovať ďalekohľadom aj voľným okom.

Na Slovensku sprístupnia ďalšiu štôlňu, boli sme sa pozrieť vnútri
Štôlňam v Banskej Štiavnici či na Gemeri bude konkurovať Horný Spiš.

Varovanie z polárneho kruhu: Hrozí ďalšia pandémia?
Pandorinu skrinku na severnom póle by čoskoro mohlo otvoriť globálne otepľovanie.

V európskej krajine už roky fungujú vlaky zadarmo. Čo na to obyvatelia?
Jednoduchšie cestovanie a menšie znečistenie životného prostredia. Aj to sú plusy, ktorými sa obhajuje vláda pri svojom rozhodnutí.