Pozor na tieto príznaky v oblasti očí, môžu značiť krvnú zrazeninu v dutinách

Pri tomto ochorení je dôležité čo najrýchlejšie vyhľadať lekársku pomoc.
Krvné zrazeniny zvyčajne vznikajú v reakcii na poranenie a pri správnom ošetrení nespôsobujú väčšie ťažkosti. Niekedy sa však zrazeniny uvoľnia a dostanú sa do pľúc, čím spôsobia úplné zastavenie prúdenia kyslíka a dochádza k pľúcnej embólii.
Hoci sa krvné zrazeniny častejšie tvoria v dolných končatinách, môžu postihnúť aj oblasť tváre. Krvná zrazenina v tejto oblasti sa medicínsky označuje ako trombóza kavernózneho sínusu. V tomto prípade ide o život ohrozujúci stav spojený s viacerými príznakmi.
Kavernózne dutiny sú duté priestory nachádzajúce sa pod mozgom, za očami. Hlavná cieva nazývaná hrdlová žila odvádza krv cez kavernózne dutiny preč z mozgu. Keď sa v dutine vytvorí krvná zrazenina, je to zvyčajne preto, že niekde v tvári alebo lebke vznikla infekcia, ktorú je potrebné zastaviť.
Zrazeniny však môžu vzniknúť aj bez infekcie. Menej častou príčinou vzniku krvnej zrazeniny v kavernóznych dutinách je ťažké poranenie, ktoré spustí mechanizmy zrážania krvi.
Opuchnuté a vypúlené oči
Bez ohľadu na príčinu môže krvná zrazenina spôsobiť okamžité poškodenie mozgu, očí a nervov. To je dôvod, prečo sa u 50 až 90 % pacientov najskôr objavia zmeny zraku vrátane citlivosti na svetlo alebo iných porúch videnia.
Príznaky majú tendenciu nastupovať akútne alebo progresívne, pričom trvajú niekoľko dní. Môže sa vyskytnúť opuch alebo vypúlenie očí. Je to spôsobené zníženým prietokom tvárových žíl, čo vedie k hromadeniu tekutiny okolo očí. V dôsledku toho môžu očné viečka začať klesať.
Jedným z prvých a najspoľahlivejších príznakov tohto ochorenia je silná bolesť hlavy, ktorá sa zhoršuje aj pri užívaní liekov proti bolesti. Ak nedôjde k čo najrýchlejšej liečbe od nástupu príznakov, môže dôjsť k trvalému poškodeniu mozgu a iných orgánov.
V štúdii publikovanej v odbornom časopise Eurasian Journal of Medicine sa uvádza, že len niečo vyše 11% trombózy kavernóznych dutín je spojených s pľúcnou embóliou. Častejšie je však pľúcna embólia dôsledkom krvnej zrazeniny, ktorá sa vytvorila v dolných končatinách. Doktor Andrei Kindzelski pre britský denník Express vysvetlil:
"Hlboká žilová trombóza má klasické príznaky - napríklad opuch, bolesť, teplo a začervenanie na nohe. Približne 30 až 40 percent prípadov však zostáva nepovšimnutých, pretože nemajú typické príznaky. Zvyčajne majú ľudia, u ktorých sa vyvinie hlboká žilová trombóza, určitú úroveň trombofílie, čo znamená, že ich krv sa zráža rýchlejšie alebo ľahšie."
Bolesť na hrudníku alebo nepríjemné pocity, ktoré sa zhoršujú pri hlbokom dýchaní alebo kašli, patria medzi najčastejšie príznaky toho, že sa krvná zrazenina dostala do pľúc.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.