4 zložky, ktoré nikdy nepridávajte do kompostu, inak riskujete katastrofu!
- 7:53 14.04.2023
- Bratislava
Kompostovanie je skvelý spôsob, ako premeniť organickú hmotu na zmes s obsahom živín, ktorú ocenia všetci záhradkári. Na tieto nebezpečné zložky si pri ňom však dajte pozor.
Kompostovanie je prirodzenou a lacnou cestou k podpore rastu zeleniny, ovocia, kvetov a trávnika. Okrem toho pomáha obmedziť množstvo kuchynského odpadu, vďaka čomu je medzi záhradkármi veľmi obľúbené.
Hoci sa môže javiť ako pomerne jednoduchá aktivita, pri kompostovaní sa treba riadiť niekoľkými pravidlami. Tým základným je vyhnúť sa pridávaniu zložiek, ktoré môžu kompost kontaminovať alebo spomaliť či celkom zastaviť jeho rozkladanie.
Vyhnúť sa treba aj látkam, ktoré by mohli poškodiť zeminu alebo prilákať škodcov. Zásadne preto nepoužívajte tieto 4 prvky:
1. Zvyšky zvierat
Foto: Rarin Lee/Shutterstock.com
Kompost na prvý pohľad vyzerá ako alternatívny odpadkový kôš na zložky, ktoré sa nehodia inam, no neznesie automaticky všetko. Napríklad mäso, kosti a časti rýb by ste doň určite nemali pridávať, pretože v ňom začnú hniť a páchnuť, čo priláka zvieratá a iných škodcov.
Zvieracie zvyšky sú okrem toho nebezpečné aj preto, že ich nezvládne uskladniť každá nádoba. Ak nechcete investovať do špecializovaných kompostérov, podobným zložkám v komposte sa vyhnite.
2. Mliečne výrobky
Foto: IgorGolovniov/Shutterstock.com
Rovnako ako zvyšky po zvieratách, aj mliečne výrobky v komposte hnijú a lákajú nechcenú pozornosť škodcov. Menšie množstvo mlieka nijako neuškodí, no vyhnite sa vylievaniu celého pokazeného balenia. Rovnako do kompostu nepridávajte starý syr a iné mliečne výrobky.
Ak do kompostu chcete pridať spracované jedlá, skontrolujte predtým ich zloženie a uistite sa, že neobsahujú stopy mlieka.
Okrem toho by ste do kompostu nemali pridávať mastné jedlá, ktoré sa nedokážu dobre prepojiť s vlahou z ostatných zložiek.
3. Zvieracie exkrementy
Foto: Monika Wisniewska/Shutterstock.com
Napriek tomu, že sa exkrementy zvierat dokážu rozložiť, do kompostu ich nepridávajte. Po rozložení sa na nich totiž množia baktérie, choroboplodné zárodky a vírusy, vrátane patogénov prenosných na človeka.
K najškodlivejším patria mačacie exkrementy, ktoré môžu prenášať toxoplazmózu, a ohroziť tak najmä zdravie tehotných žien a ich plodu, ale aj malých detí.
4. Nálepky na ovocí a zelenine
Foto: Tada Images/Shutterstock.com
Sú ľahko prehliadnuteľné, no netreba na ne zabúdať. Pri kompostovaní treba nálepky vždy odstrániť zo šupiek banánov, jabĺk a iných čerstvých potravín, pretože za bežných podmienok sa nedokážu rozložiť, a navyše môžu kontaminovať kompost.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.