Na oblohe sa objaví kométa, bude ju možné pozorovať
Koncom novembra sa na dennej oblohe objaví ľahko spozorovateľná kométa, upozorňujú astronómovia.
Kométu ISON objavili vlani v septembri, 29. novembra bude viditeľná na dennej oblohe v blízkosti Slnka. "Bude ju potrebné trocha hľadať, keďže Slnko je žiarivé, ale keď si zakryjete Slnko, tak blízko neho bude jasný bod," povedal v stredu na tlačovej besede zástupca riaditeľa Astronomického ústavu SAV Ján Svoreň.
Zem prejde chvostom kométy
Od 10. decembra bude kométa viditeľná najskôr v rannom súmraku, neskôr bude postupne vychádzať stále skoršie na nočnú oblohu. "Kométu bude vidieť od Vianoc celú noc, dostane sa veľmi vysoko na sever, 8. januára bude len tri stupne od Polárky, teda hneď ako sa zotmie ju bude vidno na severnej oblohe a bude ju možné pozorovať až do rána," dodal Svoreň.
Ďalší zaujímavý astronomický úkaz v súvislosti s kométou nastane 12. januára. Zem v ten deň podľa Svoreňa prejde chvostom kométy. Do zemskej atmosféry vnikne množstvo drobných čiastočiek s rýchlosťou až 56 km/s. Atmosféra však zrniečka zastaví. "Hromadenie prachu vo vysokej atmosfére by mohlo vytvoriť nočné svietiace oblaky," vysvetlil Svoreň.
Kométa sa môže rozpadnúť
Astronómovia hovoria, že kométu bude možné pozorovať z územia celého Slovenska. Riaditeľ Astronomického ústavu SAV Aleš Kučera však odporúča vesmírny objekt sledovať z tmavých miest. "Lepšie z vidieka, z prírody ako z mesta," tvrdí. Od podmienok, z akých sa kométa pozoruje, závisí aj dĺžka jej chvosta. "Keď to bude príliš presvetlené, tak ten chvost bude krátky, keď budete na mieste, kde bude tma, tak chvost bude dlhý," vysvetlil Svoreň.
Kučera tiež upozorňuje, že kométa sa môže rozpadnúť na dve či viac menších častí. "Kométa pôjde veľmi blízko Slnka. Je to 80 percent ľadu a 20 percent prachu, čiže môže nastať rozlomenie kométy. Potom by sme možno pozorovali dve jej časti, ale zatiaľ predpokladáme, že to prežije," ukončil šéf astronomického ústavu.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.