Toto o vás prezradí spôsob používania myši či klávesnice
Aj používanie myši či klávesnice o vás dokáže veľa prezradiť.
Ľudia, ktorí trpia takýmto stresom, si často neuvedomujú, aká zlá je situácia, kým nie je neskoro a nevyčerpajú svoje fyzické a duševné zdroje. Preto je dôležité čo najskôr identifikovať pracovný stres a následne s ním efektívne bojovať.
Preto sa výskumníci z ETH Zürich vo Švajčiarsku do vývoja modelu na zistenie úrovne stresu, ktorí ľudia zažívajú v práci. Základom výskumu uverejneného v časopise Journal of Biomedical Informatics je spôsob používania myši a klávesnice. Výsledky môžu pomôcť predchádzať chronickému stresu skôr, ako sa stane príliš vážnym.
Nový model vyvinutý Marou Nägelin, matematičkou a vedúcou autorkou štúdie, a kolegami predstavuje cenný krok v tomto úsilí. Pomocou strojového učenia a nových údajov dokáže model zistiť úroveň stresu v práci na základe spôsobu, akým ľudia používajú myš a klávesnicu.
Zdá sa, že to, ako píšete na klávesnici či pohybujete myšou, dokáže lepšie ukázať mieru stresu ako srdcový tep, uviedla Nägelin vo vyhlásení.
Tím v rámci štúdie pozoroval v laboratóriu 90 ľudí, ako vykonávali simulované kancelárske úlohy. Tie mali byť čo najrealistickejšie. Išlo napríklad o plánovanie stretnutí alebo zaznamenávanie a vyhodnocovanie údajov. Vedci pritom zaznamenali správanie účastníkov pri používaní myši a klávesnice, ako aj ich srdcový tep. Tiež viackrát chceli od účastníkov, aby ukázali, ako stresovaní sa cítia.
Výsledky ukázali, že čím viac je jednotlivec vystresovaný, tým je jeho správanie pri myši a klávesnici nevyspytateľnejšie a nepresnejšie. Nägelin povedala:
„Ľudia, ktorí sú v strese, pohybujú kurzorom myši viac a menej presne a robia na obrazovke dlhšie ťahy. Na druhej strane, uvoľnení ľudia sa do cieľa dostanú kratšími, priamejšími cestami.”
Vystresovaní ľudia častejšie robia chyby pri písaní, píšu v záchvatoch a robia si viac krátkych prestávok. Naopak, uvoľnení ľudia si dávajú menej prestávok a pri písaní na klávesnici zvyknú vydržať dlhšie.
Teória neuromotorického hluku
Spojenie medzi stresom a týmito aktivitami možno vysvetliť niečím, čo sa nazýva teória neuromotorického hluku. Zvýšená úroveň stresu negatívne ovplyvňuje schopnosť nášho mozgu spracovávať informácie. To ovplyvňuje aj motorické schopnosti.
Prekvapením štúdie bolo, že písanie na klávesnici a používanie myši boli lepším prediktorom toho, ako sa stresované subjekty cítili lepšie, ako srdcová frekvencia.
Výskumníci v súčasnosti testujú svoj model s údajmi od švajčiarskych zamestnancov, ktorí súhlasili s monitorovaním ich činnosti s myšou a klávesnicou spolu so srdcovou frekvenciou, informuje portál IFL Science. Vedci dúfajú, že nové výsledky budú k dispozícii do konca roka.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.