Nesprávate sa za volantom nebezpečne? O miere škodlivosti tejto činnosti ste doteraz netušili
- 22:38 14.04.2023
- Brisbane
Niektoré zvyky pri šoférovaní môžu byť rovnako rizikové ako vedenie vozidla pod vplyvom omamných látok.
Trestný zákon nám pripomína, že sadať si za volant v stave zníženého vedomia je nielen trestné, ale aj život ohrozujúce. Väčšina občanov si toto ustanovenie vysvetľuje ako zákaz vedenia vozidla pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, no tu sa obmedzenia zďaleka nekončia.
Pripomína to štúdia z Austrálie, podľa ktorej nedostatok spánku otupuje pozornosť vodičov rovnako ako alkohol. Vedci v nej argumentujú, že ľudia, ktorí spávajú menej ako 5 hodín denne, sú rovnako náchylní na spôsobenie dopravnej nehody ako tí, čo si sadajú za volant opití.
Ospalosť by pritom mohla byť ešte nebezpečnejšia ako jazda pod vplyvom, keďže sa nijako netrestá ani neexistuje spôsob, ako by ju dopravní policajti dokázali spoľahlivo odhaliť.
Podľa vedcov šoférovanie v priebehu 24 hodín po tom, ako ste spánku venovali menej ako 5 hodín, zdvojnásobuje riziko dopravnej nehody. Pravdepodobnosť je teda rovnaká ako v prípade šoférovania za prítomnosti 0,05 percent koncentrácie alkoholu v krvi, čo je približne množstvo po vypití dvoch alkoholických nápojov.
V prípade nedostatočného spánku navyše platí, že čím menej hodín mu venujete, tým vyššie je riziko nehody. Niektoré štúdie dokonca dokazujú, že ak ste v noci spali menej ako štyri hodiny, zvyšujete tým pravdepodobnosť dopravnej nehody až pätnásťnásobne.
Autorka štúdie Madeline Sprajcerová z Central Queensland University v článku zverejnenom v magazíne The Conversation podotýka, že vlády jednotlivých štátov by od vodičov mohli zákonne vyžadovať, aby pred šoférovaním spali určitý počet hodín.
„Ak by sme sa chceli zosúladiť s mierou akceptovateľného rizika pri šoférovaní pod vplyvom, mali by sme požadovať najmenej štyri až päť hodín spánku pred šoférovaním,“ tvrdí Sprajcerová. V niektorých krajinách je totiž povolené šoférovať s koncentráciou 0,05 percent alkoholu v krvi.
Sprajcerová však dodáva, že takáto legislatíva by v značnej miere diskriminovala napríklad pracovníkov na zmeny, rodičov novorodencov alebo ľudí s poruchami spánku, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu spávať pravidelne alebo dlho.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.