Šéf diplomacie EÚ odsúdil výroky čínskeho veľvyslanca o postsovietskych štátoch
- 6:05 24.04.2023
- Brusel
![Šéf diplomacie EÚ odsúdil výroky čínskeho veľvyslanca o postsovietskych štátoch](https://data.info.sk/photo/article/2023/04/231632/o_LkU6H9a.jpg)
Výroky čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku, ktorými spochybnil nezávislosť postsovietskych krajín, sú "neprijateľné", uviedol v nedeľu šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.
Ako Borrell dodal, dúfa, že tieto výroky neodzrkadľujú oficiálny postoj Pekingu.
„Výroky čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku sú neprijateľné. EÚ môže len predpokladať, že nevystihujú oficiálnu politiku Číny,“ napísal šéf diplomacie EÚ na Twitteri.
Borrellova reakcia je najnovším prejavom pobúrenia v Európe, ktoré vyvolali piatkové vyjadrenia čínskeho ambasádora pre francúzsku televíziu.
Čínsky veľvyslanec Lu Ša-jie povedal, že krajiny, ktoré sa vynorili po páde Sovietskeho zväzu, „nemajú na základe medzinárodného práva štatút zvrchovaných krajín, pretože neexistuje medzinárodná zmluva potvrdzujúca ich postavenie nezávislých štátov“.
Ukrajina a ďalšie nezávislé postsovietske republiky - vrátane členských štátov EÚ Estónska, Lotyšska a Litvy - odsúdili výroky veľvyslanca Lua.
Francúzsko v nedeľu vyjadrilo plnú solidaritu všetkým krajinám, na ktoré sa vyjadrenia vzťahovali. Hovorca francúzskeho rezortu diplomacie uviedol, že tieto krajiny svoju nezávislosť získali po desaťročiach utláčania - po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.
Francúzske ministerstvo zahraničných vecí písomne vyjadrilo „ohromenie“ nad týmito výrokmi a uviedlo, že teraz je na rade čínska vláda, aby potvrdila alebo vyvrátila, či tieto výroky odzrkadľujú jej postoj.
Čína rozvíja svoje vzťahy s Ruskom, hoci sa snaží pred svetom vykresľovať ako štát, ktorý je neutrálny vo vojne na Ukrajine. Paríž a Washington naliehajú na Peking, aby hral aktívnejšiu úlohu v presviedčaní Moskvy, nech pristúpi na mier.
![Zelenskyj vyzýva spojencov, aby investovali do nerastného bohatstva Ukrajiny](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260466/s_yizPjf7.jpg)
Zelenskyj vyzýva spojencov, aby investovali do nerastného bohatstva Ukrajiny
Ukrajinský prezident vyhlásil, že Kyjev chce, aby jeho spojenci investovali do nerastných zdrojov krajiny po tom, ako Donald Trump požiadal o "vzácne zeminy" výmenou za vojenskú pomoc.
![USA nasadia na hranice s Mexikom o 1500 vojakov viac, celkovo ich bude vyše 3600](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260464/s_HbIonr6.jpg)
USA nasadia na hranice s Mexikom o 1500 vojakov viac, celkovo ich bude vyše 3600
Americké ministerstvo obrany nasadí ďalších približne 1500 vojakov v aktívnej službe na južné hranice s Mexikom.
![Americký minister obrany Hegseth navštívi Nemecko, Belgicko a Poľsko](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260461/s_P23yBMj.jpg)
Americký minister obrany Hegseth navštívi Nemecko, Belgicko a Poľsko
Nový americký minister obrany Pete Hegseth na budúci týždeň navštívi Nemecko, Belgicko a Poľsko.
![Trump nariadil zníženie financovania JAR pre pozemkovú politiku a prípad na ICJ](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260460/s_gnIH3Fu.jpg)
Trump nariadil zníženie financovania JAR pre pozemkovú politiku a prípad na ICJ
Americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie o znížení finančnej pomoci USA Juhoafrickej republike.
![Nemecko: Favorit volieb Merz vyzýva na rýchle koaličné rokovania](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260456/s_OtUY8oC.jpg)
Nemecko: Favorit volieb Merz vyzýva na rýchle koaličné rokovania
Líder nemeckej konzervatívnej opozície, ktorý je favoritom na post budúceho kancelára, v sobotu vyhlásil, že nová vláda by mala vzniknúť do dvoch mesiacov od konania spolkových volieb.