U týchto ľudí spôsobila pandémia krízu stredného veku
Pandémia COVID-19 dokázala u niektorých ľudí vyvolať ďalšiu "krízu stredného veku".
Údaje z Británie ukazujú, že počas pandémie COVID-19 mali dospelí ľudia historicky najvyššiu úroveň zlého duševného zdravia, čo vyvolalo druhú "krízu stredného veku".
Zistenia tiež ukázali, že ženy mali počas pandémie väčšie problémy ako muži, čo by podľa výskumníkov mohlo byť spôsobené tým, že ženy prevzali väčšiu časť neplatenej starostlivosti, ako sú domáce práce, domáce vzdelávanie a opatrovateľské povinnosti. Tieto závery boli uverejnené v časopise PLOS Medicine.
Pandémia zasiahla starších ľudí podobne ako kríza stredného veku
Výskumníci analyzovali údaje zozbierané počas štyroch desaťročí od viac ako 16 000 dospelých osôb narodených v rokoch 1946, 1958 a 1970. Úroveň psychického stresu účastníkov bola opakovane hodnotená v priebehu ich dospelého života prostredníctvom série otázok, ktoré zachytávali príznaky depresie a úzkosti. Účastníkov tiež skúmali v troch obdobiach pandémie: v máji 2020, septembri/októbri 2020 a februári/marci 2021.
Na jeseň roku 2020 mali osoby narodené v rokoch 1958 a 1970 v priemere najvyššiu úroveň psychického stresu, akú kedy v dospelosti zažili. Osoby narodené v roku 1946 mali podobnú úroveň psychického stresu ako vo vrchole stredného veku okolo päťdesiatky.
Je známe, že psychická nepohoda dosahuje vrchol v strednom veku a potom sa situácia časom znovu zlepšuje. V oblasti duševného zdravia sa to často označuje ako "kríza stredného veku".
Najhoršie pandémiu znášali ženy
Vo všetkých vekových skupinách mali ženy väčšie problémy s duševným zdravím ako muži, čím sa ešte viac prehĺbili už aj tak značné rodové nerovnosti v duševnom zdraví, ktoré existovali pred pandémiou.
Výskumníci vysvetlili, že táto nepredvídaná druhá kríza duševného zdravia v strednom veku môže urýchliť a prehĺbiť nástup chronických duševných problémov a iných zdravotných ťažkostí, ktoré neúmerne postihujú ženy.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.