Kmeň vtáčej chrípky nakazil prvýkrát človeka

Vyšetrovateľom sa nepodarilo zistiť, ako sa nakazila, symptómy chrípky však zistili aj u členov jej rodiny a jej známych po tom, čo s nimi strávila istý čas.
Kmeň vtáčej chrípky, o ktorom sa vedci domnievali, že nemôže nakaziť ľudí, sa preukázal u 20-ročnej Taiwanky, ktorú v máji hospitalizovali s pľúcnou infekciou. Informoval o tom dnes odborný lekársky časopis Lancet Respiratory Medicine, z ktorého citovala agentúra AP.
Pacientka, ktorej totožnosť nezverejnili, pracovala v lahôdkach a podľa všetkého neprišla nikde do styku s hydinou ani inými živými vtákmi. V nemocnici dostala antibiotiká a Tamiflu a po preliečení ju prepustili. Výter z jej hrdla poslali do Taiwanského centra pre kontrolu chorôb, kde experti zistili prítomnosť vtáčej chrípky H6N1, hojne rozšíreného medzi kurčatami na ostrove.
Vyšetrovateľom sa nepodarilo zistiť, ako sa nakazila, symptómy chrípky však zistili aj u členov jej rodiny a jej známych po tom, čo s nimi strávila istý čas, hoci H6N1 sa ani u jedného z nich nepotvrdila.
Holandská virologička Marion Koopmansová z Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie sa v sprievodnom komentári pýta, čo treba, aby vírusy vtáčej chrípky zmutovali do formy ľahko prenosnej medzi ľuďmi. A vyzýva na zvýšenie úsilia, aby sa zaznamenali problematické kmene chrípky, skôr ako prejdú zo zvierat na ľudí a vyvolajú globálnu epidémiu.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.