Vláda a akcionár dôsledne devastujú SPP, varujú odborári
- 15:38 14.11.2013
- BRATISLAVA
Plynárenským odborárom prekáža nový akcionár v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP).
Odporúčame:
Kauzu, pre ktorú odvolávali Fica, prešetrí prokuratúra
Danielovi Lipšicovi prekáža predaj 49 percent akcií SSE
Fica ovplyvňujú finanční žraloci, myslia si dve tretiny ľudí
Fico podľa opozície ušiel pred argumentmi o tunelovaní SPP
Odborárom sa konkrétne nepáči, že SPP vyplatí tento rok akcionárom (51 % vlastní štát, 49 % EPH) dividendy zhruba 800 miliónov eur, pričom celkový zisk je necelých 400 miliónov eur.
Kováč nechápe kroky štátu
"To znamená, že tých ďalších 400 miliónov eur sa berie na dlh. A kto ten dlh bude nakoniec splácať? Alebo to skončí tak, že celé SPP skončí v rukách veriteľov, čo je najpravdepodobnejší vývoj," dodal Kováč. Odborárom sa nepáči ani plánované prevzatie 100-percentného podielu materskej spoločnosti SPP. "Prečo ide štát kupovať tú časť, ktorá je v dlhoch?," nechápavo doplnil Kováč.
Podľa odborárov sa po vstupe nového akcionára znížili aj sociálne štandardy pre zamestnancov. "Systémy odstupného za éry, kedy v predstavenstvách boli Nemci a Francúzi, boli slušné. No teraz sme sa dostali na úroveň spoločnosti, ktorá zápolí s výsledkami, pritom výsledky tej firmy sú vynikajúce. Ale akonáhle vám príde do firmy finančný žralok, tak to tak funguje," povedal Kováč.
Odborári chystajú protest
Plynárenskí odborári už aj chystajú túto sobotu protestné zhromaždenie s názvom "Proti devastácii slovenského plynárenstva a zhoršovaniu sociálnych podmienok zamestnancov". "Cieľom zhromaždenia je upozorniť na zhoršujúcu sa ekonomickú a personálnu situáciu i perspektívu ďalšej dlhodobej prosperity plynárenského odvetvia po vstupe nového akcionára. My nechceme mlčať, chceme niečo v tom podniknúť,“ uzavrel Kováč.
Spoločnosť EPH
Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 miliardy eur. Predávajúci boli francúzska spoločnosť GDF Suez a nemecká E.ON Ruhrgas.
Následne sa vláda dohodla s EPH o prevzatí 100-percentného podielu materskej spoločnosti SPP, nakoľko chce kontrolovať cenotvorbu najväčšieho dodávateľa plynu.
V dcérskych spoločnostiach SPP, a to v SPP-distribúcia a Eustream, zostávajú podiely nezmenené. EPH tak bude naďalej kontrolovať 49-percentný podiel v spomínaných dcérach. Štát v nich bude kontrolovať majoritný podiel, ale bez manažérskej kontroly.
Blanár: Eurokomisia musí začať robiť politiku, ktorá v EÚ obnoví hospodársky rast
Nová Európska komisia si musí vyhrnúť rukávy a začať robiť politiku, ktorá v Európskej únii obnoví hospodársky rast tak, aby bola konkurencieschopná.
Pellegrini vysvetlil, prečo nechce ísť na Ukrajinu
Cesta prezidenta SR Petra Pellegriniho na Ukrajinu v aktuálnej situácii podľa jeho slov neprichádza do úvahy.
České e-shopy sa sťažujú na praktiky zahraničných trhovísk
Podiel e-shopov a online trhovísk z tretích krajín na európskych trhoch sa výrazne zväčšil.
Pozor na neznáme čísla: Takto vám ukradnú osobné údaje
Podvodníci môžu telefónne čísla zneužiť na krádež citlivých údajov.
Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku
Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.