Putin podpísal výnos o vypovedaní zmluvy o konvenčných silách v Európe
- 13:21 10.05.2023
- Londýn/Moskva
Rusko tvrdí, že zmluva, ktorej cieľom bolo vyvážiť konvenčné sily ku koncu studenej vojny, bola de facto porušená začiatkom 21. storočia.
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu podpísal výnos, ktorým nariadil vypovedať Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) a výnosom vymenoval námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova za svojho zástupcu pri posudzovaní tejto iniciatívy v parlamente. Informoval o tom v stredu britský denník Guardian.
Táto zmluva bola podpísaná 19. novembra 1990 a platiť začala 9. novembra 1992. Býva označovaná za jednu z kľúčových dohôd v oblasti bezpečnosti v Európe od skončenia studenej vojny: obmedzuje rozmiestnenie tankov a vojsk v krajinách Severoatlantickej zmluvy a bývalej Varšavskej zmluvy vo východnej Európe a stanovuje opatrenia zamerané na „budovanie dôvery, transparentnosti a spolupráce medzi členskými štátmi“.
Rusko však v roku 2015 oznámilo, že sa prestáva zúčastňovať na zasadnutiach spoločnej komisie o konvenčných ozbrojených silách v Európe, pričom svoju účasť na zmluve CFE pozastavilo už v roku 2007.
Rusko tvrdí, že zmluva, ktorej cieľom bolo vyvážiť konvenčné sily ku koncu studenej vojny, bola de facto porušená, pretože bývalé sovietske republiky Estónsko, Lotyšsko, Litva a bývalé krajiny Varšavskej zmluvy sa začiatkom 21. storočia stali členmi NATO.
Zmluva CFE počíta s obmedzením piatich kategórií zbraní a techniky — ide o tanky, bojové obrnené vozidlá, delostrelectvo kalibru viac ako 100 milimetrov, bojové lietadlá a útočné vrtuľníky — a zabezpečuje aj výmenu informácií a rozsiahlu inšpekčnú činnosť v účastníckych krajín.
Odchod Slovenska z EÚ? Toto tvrdí Európska komisia
Podľa hovorkyne Ursuly von der Leyenovej sú predsedníčka EK a Robert Fico v pravidelnom kontakte.
EÚ označila odpojenie pobaltských štátov od ruskej elektriny za víťazstvo
Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová v piatok označila nadchádzajúce odpojenie pobaltských štátov od ruskej energetickej siete za "víťazstvo slobody".
Szijjártó: Medzinárodný trestný súd sa stal zaujatým politickým nástrojom
Podľa šéfa maďarskej diplomacie Maďarsko prehodnocuje spoluprácu s ICC.
Rozhovory s USA nie sú múdre, tvrdí Chameneí
Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval v piatok svoju vládu, aby nerokovala so Spojenými štátmi.
Orbán ocenil Trumpove kroky v obmedzovaní vplyvu "liberálno-globálnej elity"
"Liberálno-globálna elita" podľa maďarského premiéra financovala svoje ciele z peňazí amerických daňových poplatníkov.