Najhoršie jedlo pred behom: Tomuto sa musíte vyhnúť, inak hrozia nepríjemnosti

Beh zrýchľuje tráviaci systém a to, čo ste zjedli alebo vypili pred tým, ako ste si zaviazali tenisky, môže buď pracovať pre váš prospech, alebo proti vám.
Aby ste zabezpečili, že jedlo bude pôsobiť ako palivo pre vaše telo bez akýchkoľvek nepríjemných vedľajších účinkov, je dôležité dbať na to, čo zjete a vypijete priamo pred behom, ako aj večer predtým.
Tomuto sa vyhnite večer pred behom
Certifikovaná trénerka na triatlony a osobná trénerka Kristen Hislop radí, že ak vás čakajú preteky či dlhý beh, mali by ste zvažovať, čo jete už pár dní pred behom. Radí začať znižovať príjem vlákniny.
Vláknina je dôležitá a rozhodujúca živina a nemali by ste ju úplne vynechať zo svojho jedálnička, no trénerka hovorí, že potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je ružičkový kel, kapusta, šošovica a celé zrná znamenajú niekoľkodňovú prácu pre tráviaci systém.
Taktiež tučné jedlá sa trávia dlhšie, takže je dobré vynechať jedlá ako pizza, hamburgery a hranolky, píše portál The Huffington Post. Kľúčom je dať telu niečo ľahko stráviteľné a použiteľné ako palivo so zdrojom bielkovín, o ktorom viete, že ho vaše telo dobre strávi.
Večer pred pretekmi alebo dlhým behom mnohí športovci siahajú z dobrého dôvodu po sacharidoch. Chcete siahnuť po špagetách s paradajkovou omáčkou? Radšej svoj výber prehodnoťte. Cestoviny sú dobrý nápad, no paradajky môžu ľahko spôsobiť pálenie záhy. Radšej si vyberte cestoviny s olivovým olejom alebo maslom. Rovnaký problém spôsobujú aj korenení jedla, preto ich bežecká trénerka Cortney Berling pred behom neodporúča.
Dráždiť črevá môže na druhý deň aj alkohol. Okrem toho môže prispieť k dehydratácii a viesť k únave počas behu.
Tomuto sa vyhnite ráno
Najdôležitejšie je vyhýbať sa jedeniu a pitiu čohokoľvek nového. Teraz nie je čas na experimentovanie, aj keď je to niečo, čo vám odporučil kolega bežec. Keďže jedlo môže ovplyvniť každého inak, je dôležité otestovať akýkoľvek plán zásobovania energiou, najmä to, čo jete pred pretekmi, ideálne počas tréningov.
Taktiež je vhodné opäť sa vyhnúť vláknine. Vo všeobecnosti môžu vysoko vláknité potraviny spôsobiť brušné problémy, čo znamená aj ďalšie zastávky v kúpeľni a nepohodlie. Treba si dávať pozor na proteínové tyčinky alebo prášky s inulínovou vlákninou, ktorá sa často vyskytuje vo forme koreňa čakanky, aj na sorbitol, cukrový alkohol, ktorý môže dráždiť črevá a spôsobiť hnačku.
Ako je to s kávou? Vedci tvrdia, že ide o záležitosť, ktorá sa odvíja od jednotlivca. Kým jednému narobí problémy, iný po jej vypití beží s ľahkosťou.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.