7 jedál, ktoré vás najlepšie ochránia pred demenciou
Demencia globálne postihuje čoraz viac ľudí. Niektoré z jej rizikových faktorov treba priradiť genetike, no jedlo je jedným z tých, ktoré dokážeme ovplyvniť. Ako na to?
Celkový vek populácie sa zvyšuje, s čím súvisí aj čoraz častejší výskyt neurodegeneratívnych ochorení, vrátane demencie.
Toto ochorenie sa spúšťa po strate alebo poškodení nervových buniek a ich prepojení v mozgu. Jeho príznaky sú pritom vysoko individuálne a vek nástupu takisto nie je u všetkých jednotný.
Spomedzi 200 známych variantov demencie k tým najznámejším patrí Alzheimerova choroba, vaskulárna demencia a frontotemporálna demencia. Vyhnúť sa im je ťažké najmä kvôli neovplyvniteľným faktorom, ako je vek či genetika, no veľkú rolu pri ich vzniku zohráva aj strava.
Pri voľbe správnych jedál aj vy dokážete minimalizovať riziko vzniku demencie. Týchto sedem druhov sa pritom najviac osvedčilo v rámci preventívnych opatrení.
-
Špenát
Špenát obsahuje množstvo luteínu, kyseliny listovej, betakaroténu a vitamínu K, ktoré spoločne podporujú kognitívne funkcie mozgu a spomaľujú jeho starnutie. Tieto prospešné látky možno nájsť aj v bobuľovitom ovocí.
-
Listová zelenina
Podobne ako špenát, aj listová zelenina obsahuje množstvo látok prospešných pre zdravie mozgu. Voľte preto kel, listový kel a hlávkový šalát.
-
Farebné jedlá
Pri skladaní taniera je dôležité dbať na diverzitu, z ktorej prosperujú nielen črevá, ale aj mozog. Pri každom chode sa odporúča, aby obsahoval aspoň šesť rôzne sfarbených jedál. Platí pritom čím viac – tým lepšie.
Rôznorodosť na tanieri telu dodáva množstvo antioxidantov, ktoré ho chránia pred oxidačným stresom, ktorý sa podieľa na vzniku zápalu.
Tanier by mal spolovice pozostávať zo zeleniny, šalátu alebo ovocia. Každú porciu skrášlite hrsťou orechov, semiačok, rybami, strukovinami, zdravými olejmi a menšou porciou mliečnych výrobkov.
-
Čučoriedky
Čučoriedky, jahody a iné druhy lesného ovocia efektívne chránia mozog pred príznakmi starnutia a rovnako zlepšujú jeho schopnosť tvoriť a ukladať si spomienky.
-
Celozrnné potraviny
Rafinované obilniny vznikajú rozštiepením obilného klasu a jeho následným spracovaním, kvôli čomu prichádzajú o celý rad prospešných látok. Celozrnné potraviny preto naďalej obsahujú množstvo látok prospešných nielen pre mozog, ale aj pre trávenie a pocit sýtosti.
-
Mastné ryby
Sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sa vo veľkej miere podieľajú na stavbe mozgu. Okrem toho podporujú správny chod pamäti a zlepšujú náladu.
-
Olivový olej
V olivovom oleji možno nájsť vyše 230 antioxidantov a protizápalových látok, ktoré z mozgu odstraňujú nebezpečné proteíny. V porovnaní s maslom a inými tukmi používanými pri varení tiež obsahuje oveľa viac výživných látok.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.