• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 7.2.2025Meniny má Vanda
Bratislava

Macron: Summit G7 je príležitosťou presvedčiť Indiu a Brazíliu v otázke Ukrajiny

  • 6:22 21.05.2023
  • Hirošima
Macron: Summit G7 je príležitosťou presvedčiť Indiu a Brazíliu v otázke Ukrajiny

Francúzsky prezident Emmanuel Macron považuje prebiehajúci summit lídrov skupiny G7 v japonskom meste Hirošima za príležitosť presvedčiť veľké rozvíjajúce sa štáty, akými sú India a Brazília o potrebe ukončiť vojnu na Ukrajine. TASR správu prevzala v nedeľu z agentúr Reuters a AFP a stanice Sky News.

India a Brazília udržiavali ekonomické a politické vzťahy s Moskvou aj po ruskej invázii na Ukrajinu, čím zmarili snahy Západu o izoláciu Ruska, pripomína Reuters.

Macron na summite varoval pred udržiavaním „zamrznutého konfliktu“ na Ukrajine a zdôraznil potrebu uzatvorenia dlhodobého mieru „založeného na medzinárodnom práve“.

Táto vojna nie je len európska,“ povedal Macron. Summit G7 považuje za príležitosť „diskutovať, vymieňať si názory a presviedčať partnerov, ktorí sa ho tiež zúčastňujú.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu priletel do Japonska na palube francúzskeho vládneho lietadla zo summitu Ligy arabských štátov (LAŠ) v Saudskej Arábii.

To, že Zelenskyj mal k dispozícii francúzske vládne lietadlo, Macron označil zapoctu“. Podľa neho to ukazuje, žeFrancúzsko buduje mier a hľadá riešenia“.

Macron po sobotňajšom stretnutí so svojím ukrajinským kolegom uviedol, že osobná účasť Zelenského na summite G7 môže byť prelomová. Podľa neho táto jeho nečakaná cesta do Hirošimy predstavuje jedinečnú príležitosť, abyvyjadril svoju situáciu, odovzdal svoje posolstvo a zdieľal svoj názor“.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pápež má zápal priedušiek

Pápež má zápal priedušiek

VČERA - 21:35Zahraničné

Pápež František má už niekoľko dní zápal priedušiek.

Trumpom iniciovaná pracovná skupina má vykoreniť protikresťanské nálady v USA

Trumpom iniciovaná pracovná skupina má vykoreniť protikresťanské nálady v USA

VČERA - 20:52Zahraničné

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že rozhodol o vytvorení pracovnej skupiny, ktorá má vykoreniť údajné protikresťanské nálady vo federálnych úradoch i v celej spoločnosti.

Na ostrove Santorini vyhlásili núdzový stav

Na ostrove Santorini vyhlásili núdzový stav

VČERA - 18:36Zahraničné

Na gréckom ostrove Santorini bol vo štvrtok v súvislosti s pokračujúcou sériou zemetrasení vyhlásený núdzový stav.

12-ročná školáčka plánovala vraždu, polícia jej v tom zabránila

12-ročná školáčka plánovala vraždu, polícia jej v tom zabránila

VČERA - 15:45Zahraničné

Českej polícii sa podarilo zabrániť pokusu o vraždu, ktorú plánovalo dieťa.

Trump: Po skončení bojov by Izrael mohol odovzdať Pásmo Gazy Spojeným štátom

Trump: Po skončení bojov by Izrael mohol odovzdať Pásmo Gazy Spojeným štátom

VČERA - 15:21Zahraničné

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth Social opätovne vyjadril k svojmu návrhu budúceho usporiadania Pásma Gazy.