Analytici NBS: Ľudia na Slovensku už šetria, len keď musia
- 10:43 21.05.2023
- Bratislava
Reálna spotreba slovenských domácností sa napriek rekordnej inflácii do konca roka 2022 neprepadla.
V súčasnosti sú pozitívne príspevky Slovákov do úspor tvorené iba prevodmi do dôchodkového systému a splácaním úverov. Zvyšok príjmu už totiž nestačí na financovanie spotreby a príspevky flexibilnej zložky na tvorbu úspor sú preto negatívne. V aktuálnom blogu na to upozornili odborníci Národnej banky Slovenska (NBS), vedúci oddelenia prognóz a modelov Miroslav Gavura a expert analytik ekonometrického modelovania Michal Marenčák.
Pripomenuli, že reálna spotreba slovenských domácností sa napriek rekordnej inflácii do konca roka 2022 neprepadla, práve naopak. „Množstvo tovarov a služieb, ktoré si ľudia zakúpili, rástlo, i keď príjmy obyvateľov po zohľadnení inflácie stagnovali. V porovnaní s obdobím pred pandémiou Slovenky a Slováci spotrebovali objemovo menej tovarov a služieb len počas pandemických lockdownov, no nie v časoch vyššej inflácie od júna 2021,“ priblížili analytici NBS.
Počas pandémie objem úspor rástol. Podľa analytikov išlo o tzv. nútené a opatrnostné úspory, ktoré si domácnosti vytvárali, keď nemohli nakupovať zaužívané tovary a služby, alebo pre obavy o budúcnosť. Nástupom zvýšenej inflácie sa tieto úspory znižovali. Ľudia si pre zachovanie svojej spotreby odkladali stále menej peňazí z ich príjmov, čím miera úspor na disponibilnom príjme domácností neustále klesala. Vo 4. štvrťroku 2022 miera úspor na Slovensku padla k 2 %, domácnosti tak v tejto situácii spotrebovali takmer všetky svoje príjmy.
„Bez zníženia spotreby a pri daných splátkach istiny sa spotrebiteľské správanie zákonite muselo prejaviť v úbytku úspor. Úroveň vkladov je už niekoľko mesiacov pod dlhoročným trendom a nahromadenými vkladmi už ľudia pravdepodobne nedisponujú,“ konštatovali odborníci NBS.
Pri zohľadnení splátok dlhov a malého zostávajúceho priestoru na ďalšie znižovanie úspor bude podľa nich spotreba domácností v nasledujúcom období zrejme slabá. V posledných rokoch výrazne rástol objem hypoték a od minulého roku rastú aj ich sadzby. Celkovo tak budú ľudia čoraz viac peňazí dávať na splátky úverov.
„K výraznejšiemu rastu spotreby domácností preto zrejme dôjde až po dostatočnom a pretrvávajúcom zrýchlení rastu príjmov nad mieru inflácie. Podľa našich odhadov by k tomu mohlo dôjsť až v roku 2024. Istú dobu totiž domácnosti budú musieť aj obnovovať sčasti vyčerpané finančné rezervy,“ dodali analytici NBS.
Pozor na nový typ online podvodu: Takto si podvodníci získajú vašu dôveru
Bezpečnostná spoločnosť Eset varuje pred správami, ktorých cieľom je obrať obeť o peniaze.
Podiel seniorov so zdravotným postihnutím je v EÚ o štvrtinu menší ako na Slovensku
V roku 2023 malo 67,5 % ľudí nad 65 rokov zdravotné postihnutie, čo je o 15,8 % viac ako v EÚ.
Ukrajina môže prepravovať azerbajdžanský plyn do Európy, tvrdí Zelenskyj
Ukrajina je pripravená na tranzit zemného plynu z Azerbajdžanu do Európy, uviedol v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa jeho slov tým môže pomôcť aj Slovensku.
Ropné koncerny nesúhlasia s odstúpením USA od Parížskej klimatickej dohody
Odstúpenie Spojených štátov od Parížskej klimatickej dohody je jednou z mála nezhôd medzi veľkými ropnými koncernmi a prezidentom Donaldom Trumpom.
SAMO: Na Slovensku nie sú kapacity na výrobu rozmanitých druhov pekárenských produktov
Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu odmieta útoky zväzu pekárov.