Macron vyzýva na zastavenie znečisťovania životného prostredia plastmi
- 19:24 29.05.2023
- Paríž
Znečistenie plastmi označil za časovanú bombu a už dnes za pohromu.
Od pondelka do piatka sa v Paríži koná zasadnutie Medzivládneho rokovacieho výboru pre plasty, ktorý má za úlohu vypracovať prvú medzinárodnú, právne záväznú zmluvu o znečistení plastmi, a to aj v morskom prostredí. Informovala o tom agentúra AP.
Jej účastníkom sa prostredníctvom videokonferencie prihovoril francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý zúčastnené krajiny vyzval, aby ukončili dnešný „globalizovaný a neudržateľný“ model výroby plastov.
„Ak nič neurobíme, množstvo plastového odpadu sa do roku 2060 strojnásobí,“ povedal Macron zástupcom 175 krajín, ktorí sa zišli v parížskom sídle UNESCO. Znečistenie plastmi označil za časovanú bombu a už dnes za pohromu.
Apeloval „definitívne skoncovať s globalizovaným a neudržateľným modelom výroby plastov v Číne a ďalších krajinách“ Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktoré sa vo forme odpadu vyvážajú do rozvojových krajín a tie sú na jeho spracovanie vybavené oveľa horšie ako vyspelé krajiny.
Macron vyzval, aby bolo plne recyklovateľných 100 percent plastov - v porovnaní s dnešnými iba 15 percentami - a podporil približne 50 krajín, ktoré sa snažia skoncovať so znečistením plastmi do roku 2040.
Ide o „koalíciu (krajín) s vysokými ambíciami“ združujúcu štáty pod vedením Nórska a Rwandy, ktoré tvrdia, že prijatie právneho rámca na ukončenie znečisťovania plastmi do roku 2040 je potrebné na ochranu ľudského zdravia a životného prostredia. Dodávajú, že to zároveň pomôže obnoviť biodiverzitu a obmedziť zmenu klímy.
Možnosťou je, že zmluva bude mať obmedzenejší rozsah, pričom by sa sústredila na plastový odpad a rozšírenie recyklácie, ako to chcú niektorí výrobcovia plastov a vývozcovia ropy a plynu.
Väčšina plastov sa vyrába z fosílnych palív. Medzi krajiny podporujúce tento plán patria Spojené štáty, Saudská Arábia a Čína.
Parížske rokovanie je druhé z celkovo piatich zasadnutí, ktoré sa majú uskutočniť - s tým, že rokovania o zmluve sa majú skončiť do konca roka 2024.
Ľudstvo ročne vyprodukuje viac ako 430 miliónov ton plastov, z ktorých dve tretiny tvoria výrobky s krátkou životnosťou - práve tieto plasty sa stávajú odpadom, zaplnia oceán a často sa dostanú aj do potravinového reťazca ľudí, upozornil v apríli Program OSN pre životné prostredie.
Podľa OECD sa do roku 2060 celosvetovo vyprodukovaný plastový odpad takmer strojnásobí, pričom približne polovica skončí na skládkach a menej ako pätina sa recykluje.
Fico sa plánuje v máji 2025 zúčastniť vojenskej prehliadky v Moskve
Predseda vlády SR Robert Fico sa plánuje zúčastniť 9. mája budúceho roka v Moskve na tradičnej vojenskej prehliadke pri príležitosti 80. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom.
Južná Kórea chce vyslať na Ukrajinu tím odborníkov
Južná Kórea chce vyslať na Ukrajinu tím odborníkov na monitorovanie a analyzovanie rozmiestnenia severokórejských jednotiek Ruskom. V stredu to uviedol nemenovaný predstaviteľ z juhokórejského prezidentského úradu.
Kto zvíťazí v Pensylvánii, vyhrá aj boj o Biely dom, tvrdí analytik
O výsledku volieb v USA rozhodne malá skupina nerozhodnutých siedmich štátov.
Biden označil Trumpových priaznivcov za odpad
Prezident USA Joe Biden sa dostal v utorok pod paľbu kritiky za to, že priaznivcov republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa prirovnal k odpadu.
Guterres doručil Netanjahuovi list protestujúci proti zákazu UNRWA v Izraeli
António Guterres poslal Benjaminovi Netanjahuovi list, v ktorom protestuje proti novému zákonu zakazujúcemu pôsobenie Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom na území Izraela.