• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 6.2.2025Meniny má Dorota
Bratislava

Dánska premiérka predniesla v parlamente prejav, ktorý sčasti napísal ChatGPT

  • 15:36 31.05.2023
  • Kodaň
Dánska premiérka predniesla v parlamente prejav, ktorý sčasti napísal ChatGPT

Dánska premiérka Mette Frederiksenová v stredu predniesla v parlamente prejav sčasti napísaný s použitím nástroja umelej inteligencie (AI) s názvom ChatGPT.

Chcela tak zdôrazniť revolučné stránky a riziká AI. Správu priniesla tlačová agentúra AFP.

Šéfka dánskej vlády mala tradičný príhovor, keďže sa parlament pripravuje na ukončenie zasadnutí pred letom.

To, čo som práve prečítala, nie je odo mňa. Ani od žiadneho iného človeka,“ prerušila náhle Frederiksenová svoj prejav pred zákonodarcami a vysvetlila, že ho napísal ChatGPT.

Aj keď nie vždy trafil klinec po hlavičke, pokiaľ ide o podrobnosti vládneho pracovného programu a interpunkciu..., je až fascinujúce a desivé, čo dokáže,“ dodala premiérka.

Časti prejavu Frederiksenovej, ktoré napísala umelá inteligencia, zahŕňali napríklad vety: „Bola to česť i výzva viesť v uplynulom parlamentnom roku vládu.“ alebo „Prijali sme kroky na boj proti klimatickým zmenám, aby sme zaistili spravodlivejšiu a iluzívnejšiu spoločnosť, v ktorej majú všetci občania rovnaké práva“.

Člen Frederiksenovej kancelárie, ktorý jej zvyčajne píše príhovory, sa ku kvalite tohto textu ešte nevyjadril, podotýka AFP.

ChatGPT sa dostal do centra pozornosti koncom minulého roka, keď ukázal schopnosť rýchlo a na počkanie vytvoriť eseje, básne či rozhovory.

Obrovský úspech programu vyvolal zlatú horúčku - do tejto oblasti sa hrnuli investície vo výške miliárd dolárov, ale kritici a zasvätení ľudia začali biť na poplach.

K bežným obavám z chatbotov patrí napríklad tá, že môžu zaplaviť web dezinformáciami, že neobjektívne algoritmy dajú do popredia rasistický materiál alebo automatizácia poháňaná umelou inteligenciou môže zničiť celé priemyselné odvetvia.

Táto téma je aj na programe stretnutia transatlantickej Rady pre obchod a technológie (TTC) vo švédskom meste Lulea. Je to politický orgán, ktorý vytvorili USA a EÚ, aby zlepšili napäté vzájomné obchodné vzťahy a aby spoločne mohli lepšie konkurovať Číne.

Skupina lídrov a odborníkov z oblasti technológie - vrátane Sama Altmana, ktorého firma OpenAI vytvorila program ChatGPT -, v utorok varovala pred možnou hrozbou, že táto technológia môže viesť k „vyhynutiu“ ľudstva.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
12-ročná školáčka plánovala vraždu, polícia jej v tom zabránila

12-ročná školáčka plánovala vraždu, polícia jej v tom zabránila

DNES - 15:45Zahraničné

Českej polícii sa podarilo zabrániť pokusu o vraždu, ktorú plánovalo dieťa.

Trump: Po skončení bojov by Izrael mohol odovzdať Pásmo Gazy Spojeným štátom

Trump: Po skončení bojov by Izrael mohol odovzdať Pásmo Gazy Spojeným štátom

DNES - 15:21Zahraničné

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth Social opätovne vyjadril k svojmu návrhu budúceho usporiadania Pásma Gazy.

Santorini zasiahla ďalšia vlna zemetrasení

Santorini zasiahla ďalšia vlna zemetrasení

DNES - 13:43Zahraničné

Grécky ostrov Santorini vo štvrtok skoro ráno zasiahli ďalšie zemetrasenia. Rozsiahla seizmická aktivita v uplynulých dňoch vyhnala z domovov už tisíce obyvateľov.

Putin odvolal šéfa vesmírnej agentúry Roskomos

Putin odvolal šéfa vesmírnej agentúry Roskomos

DNES - 12:52Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin odvolal šéfa vesmírnej agentúry Roskosmos Jurija Borisova a na jeho miesto vymenoval Dmitrija Bakanova.

Protesty v Poľsku môže potlačiť armáda, varuje predseda Ústavného súdu

Protesty v Poľsku môže potlačiť armáda, varuje predseda Ústavného súdu

DNES - 12:19Zahraničné

Bogdan Šwienczkowski v rozhovore vyjadril obavy z možného ohrozenia demokracie v Poľsku.