Únia miest Slovenska je znepokojená s avizovaným rušením detských ambulantných pohotovostí
![Únia miest Slovenska je znepokojená s avizovaným rušením detských ambulantných pohotovostí](https://data.info.sk/photo/article/2023/05/233843/o_php0Z2C49.jpg)
Únia miest Slovenska (ÚMS) je znepokojená s avizovaným rušením detských ambulantných pohotovostí.
Kritizuje rezort zdravotníctva, že v tejto veci nekomunikoval so zástupcami miestnej samosprávy. Vyzýva ho na stretnutie.
„Rozumieme tomu, že situácia v zdravotníctve je náročná, rešpektujeme tiež zložitosť personálnej situácie medzi detskými lekármi. Máme však obavy z toho, že bez dostatočných informácií, ako budú rodičia po týchto zmenách postupovať, ako bude nastavený proces a cesta detského pacienta, môžu na tieto zmeny doplatiť práve naše deti,“ skonštatovala.
ÚMS považuje za nesprávne, že sa návrh nekonzultoval so zástupcami miestnej samosprávy, ktorí sa mohli pripraviť na otázky občanov. „V mestách nevieme v tejto oblasti urobiť veľa, ale sme rodičom najbližšie a mohli sme byť pri riešení nápomocní,“ podotkla.
Únia sa chce v tejto veci stretnúť so šéfom rezortu zdravotníctva Michalom Palkovičom. „Oceníme, ak nás pán minister zdravotníctva pozve na stretnutie a poskytne nám všetky chýbajúce informácie, aby sme dokázali odpovedať na otázky našich občanov,“ dodala.
Sieť detských ambulantných pohotovostí sa má v troch fázach zredukovať. Návrh Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odôvodňuje okrem iného nedostatkom a preťaženosťou primárnych pediatrov. Zmeniť sa majú tiež ordinačné hodiny v ambulantných pohotovostiach pre deti aj dospelých, tie majú po novom fungovať len do 20.00 h. Dané zmeny sú podľa slov hlavnej odborníčky MZ pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Eleny Prokopovej potrebné na zachovanie základnej zdravotnej starostlivosti pre deti.
![Matúš Šutaj Eštok avizuje blížiacu sa dohodu v koalícii](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260709/s_qapnCG5.jpg)
Matúš Šutaj Eštok avizuje blížiacu sa dohodu v koalícii
Koalícia smeruje k dohode, ktorá by mala zabezpečiť väčšinu v Národnej rade SR. Avizoval to líder koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.
![Robert Fico: Európska únia v konflikte na Ukrajine prehrala, Trump a Putin rozhodnú o mieri](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260707/s_SYvRgx6.jpg)
Robert Fico: Európska únia v konflikte na Ukrajine prehrala, Trump a Putin rozhodnú o mieri
Slovenský premiér Robert Fico v najnovšom vyhlásení ostro kritizoval postoj Európskej únie k vojne na Ukrajine.
![Muž pri prechádzke lesom za Handlovou našiel granát](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260706/s_YTmolNL.jpg)
Muž pri prechádzke lesom za Handlovou našiel granát
Muž pri prechádzke lesom v Novej Lehote za Handlovou našiel delostrelecký granát z druhej svetovej vojny.
![Vodič na D1 prekročil rýchlosť, jazdil aj pod vplyvom drog](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260705/s_k6ECnCm.jpg)
Vodič na D1 prekročil rýchlosť, jazdil aj pod vplyvom drog
Polícia na diaľnici D1 smerom do Bratislavy zastavila 34-ročného vodiča, ktorý prekročil povolenú rýchlosť a zároveň jazdil pod vplyvom drog.
![KDH navrhuje zmenu ústavy, požaduje referendum pri vystúpení z EÚ a NATO](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260703/s_tysU6mB.jpg)
KDH navrhuje zmenu ústavy, požaduje referendum pri vystúpení z EÚ a NATO
Opozičné KDH predstavilo svoje návrhy na zmenu Ústavy SR. Za kľúčové považuje jasne zakotviť, že kultúrno-etické otázky nie sú súčasťou presunu kompetencií na EÚ.