6 najčastejších chýb pri záhradkárčení: Takto rastliny nadmerne oslabujete a hubíte
- 8:37 11.06.2023
- Bratislava
Aj tí najskúsenejší záhradkári sa pri pestovaní kvetov a plodín môžu pomýliť. Takto zistíte, prečo sa vašej úrode nedarí.
Pomalý rast, slabé korene alebo príliš vlhká pôda? Zistite, či pri starostlivosti o záhradu neopakujete niektoré z týchto chýb, ktoré môžu mať na svedomí jej výsledný vzhľad.
1. Sadenie na nesprávnom mieste
Podmienky pestovania rastlín sa líšia v závislosti od druhu. Jednou z najzásadnejších, ktoré treba pri výsadbe sledovať, sú nároky na svetlo. V prípade, že ich pri sadení nedodržíte, rastlina môže rásť pomaly a ľahko podliehať ochoreniam alebo škodcom.
Preštudujte si podmienky pestovania ešte predtým, ako si zvolenú rastlinu kúpite a uistite sa, že pre ňu v záhone nájdete vhodné miesto.
2. Priveľa mulču
Mulč je organický materiál, ktorý sa sype na pôdu okolo rastliny. Ak ho však používate v neprimeranom množstve, pre rastlinu to môže mať devastačné následky.
Priveľa mulču ničí podložie rastlín, čo vedie k hnitiu koreňov a ich ochoreniam. Okrem toho spôsobuje vlhnutie pôdy a následný rast húb a zastavenie rastu rastliny.
Mulč by ste mali umiestniť do tvaru kruhu vo vzdialenosti asi 2,5 centimetra od rastliny v hrúbke približne 5 až 7 centimetrov.
3. Tesná výsadba
Nezávisle od toho, či sadíte do zeme alebo kvetináčov, rastliny nasadené v tesnej blízkosti budú vždy súperiť o svetlo, vodu a živiny. Následkom toho nedokážu plne rozvinúť stonku a korene, čo ich brzdí v ďalšom raste.
4. Hlboká výsadba
Sadenie do prílišnej hĺbky zeminy vedie k zamotaniu koreňov rastliny a spomaleniu jej ďalšieho rastu. Takáto rastlina prichádza o prístup k potrebným živinám a vode.
Ak presádzate rastliny z kvetináča do zeminy, voľte približne rovnakú hĺbku ako je hĺbka zeminy v kvetináči. Ak plánujete použiť aj mulč, rastlinu môžete zasadiť vyššie.
5. Príliš skoré strihanie
V prípade, že rastliny priskoro ostriháte, riskujete, že budú náchylné na ochorenia a počas roka nerozkvitnú. Strihaniu sa však netreba vyhýbať, len ho treba správne načasovať – ideálne v čase, keď rastlina nerastie ani nekvitne.
Vo väčšine prípadov možno strihať rastliny na konci zimy alebo začiatkom jari.
6. Polievanie v nesprávnom čase
Správne načasovaná zálievka dokáže počas dňa zabrániť strate vlhkosti pôdy. V prípade, že rastliny polejete na poludnie, riskujete, že všetka voda sa rýchlo odparí. Kvapôčky navyše fungujú ako lupa, a môžu tak zintenzívniť slnečné lúče, ktoré popália rastliny.
Kvety aj úrodu by ste ideálne mali polievať hneď ráno alebo večer za súmraku.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.