4 nápoje, ktoré najvýraznejšie zhoršujú úzkosť
Napätie, nervozita a neschopnosť oddýchnuť si sú najčastejšie varovné znaky úzkosti. K týmto nepríjemným pocitom neraz prispievajú aj niektoré nápoje.
Príležitostná úzkosť sa vyskytuje v živote každého z nás. Pokiaľ však ide o úzkostné poruchy, tie už narúšajú bežný chod a znemožňujú nám fungovanie v rámci zaužívanej rutiny.
K vzniku úzkosti a sprievodných panických atakov prispievajú aj niektoré nápoje. „Kofeín je návyková chemikália, ktorá pri nadmernej konzumácii prispieva k úzkosti,“ vysvetľuje pre portál Express neurofyziologička Nerina Ramlakhanová.
„Je to silný stimulant, ktorý podobne ako adrenalín urýchľuje sympatický nervový systém, teda odnož autonómneho nervového systému, ktorý bojuje proti stresu.“
Priveľa kofeínu počas dňa vedie k zrýchlenému tepu, zvýšenému tlaku a rýchlemu a plytkému dýchaniu. Podľa Ramlakhanovej ide o podobný prejav, aký možno pozorovať pri spustení mechanizmu boja alebo úniku. Pri ňom sa aktivuje zvýšená tvorba stresových hormónov adrenalínu, noradrenalínu a kortizolu.
Kofeín sa v tele rozkladá približne 5 hodín, pričom tento limit dokáže ovplyvniť rozličná miera citlivosti u jednotlivcov. Netreba pritom zabúdať, že káva nie je jediný nápoj, ktorý ho obsahuje.
Ľuďom trpiacim úzkosťou Ramlakhanová radí vyhýbať sa aj čaju, vrátane zeleného, a šumivým nápojom. „U každého prebieha metabolizmus kofeínu rozlične. Účinky však môžu pretrvávať v tele dlhý čas,“ tvrdí lekárka.
Ako sa prejavuje úzkosť
Úzkosť najčastejšie charakterizuje pocit hrôzy a zlej nálady až depresie. U niektorých môže viesť k neustálym obavám a potrebe uistenia od okolia.
Príznaky úzkosti nepretrvávajú neustále, zvyčajne zvyknú odznieť do niekoľkých minút a znovu sa vrátiť. Porucha spôsobuje ťažkosti v súkromí, vzťahoch aj práci.
K hlavným príčinám vzniku úzkosti patrí prežitie náročných skúseností, fyzické alebo emocionálne násilie, týranie, strata blízkeho, šikanovanie aj vyčlenenie zo spoločnosti.
V súčasnosti možno hovoriť aj o vyčerpaní a hromadení stresu, zmenách a neistote, dlhom pracovnom čase, finančných ťažkostiach, či dokonca obavách zo zmeny a ničenia životného prostredia.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.