Ako stiahnuť prsteň z opuchnutého prsta: Toto určite nerobte, len to zhoršíte
- 8:52 16.06.2023
- Bratislava

Prsteň sa môže v teplom počasí ľahko na prste zaseknúť. Dať ho dole pritom vôbec nie je jednoduché, pomôžu však niektoré overené triky.
Odstránenie zaseknutého prsteňa z opuchnutého prsta je ťažšie s rastúcou panikou, preto základným krokom je upokojiť sa. Najčastejším dôvodom, prečo sa v horúčave prsteň zasekne na prste, je v prvom rade to, že prsteň je príliš malý. Je normálne, že prsty mierne menia veľkosť, mali by ste však vedieť otáčať prsteň okolo prsta a nemať pritom okolo neho vytlačenú kožu.
Ak to tak nie je, mali by ste zvážiť zväčšenie prsteňov. Medzitým by ste ich však určite nemali nosiť v horúčavách, pretože je vysoko pravdepodobné, že sa zasekne.
Najčastejšie majú problém so stiahnutím prsteňa starší ľudia, pretože s vekom dochádza k opuchom prstov a zmenám v kĺboch v dôsledku artritídy alebo iných zdravotných komplikácií. Taktiež ženy po tehotenstve môžu pociťovať opuchy, ktoré komplikujú zloženie prsteňa, ako je snubný prsteň či svadobná obrúčka. Nezriedka sa tento problém stáva aj u ľudí, ktorí priberú na váhe alebo trpia retenciou vody, kedy zmena veľkosti prsta sťažuje pohodlné stiahnutie prsteňa.
Zmenšenie opuchu
Prvým krokom je ochladenie pokožky, aby sa čo najviac znížil opuch. Vložte opuchnutý prst do misky s ľadovou vodou na pár minút. V prste sa zúžia krvné cievy tak, ako keď si priložíte ľadový obklad na zranenie a opuch opadne.
Zmenšiť opuch pomôže, ak budete držať ruky zdvihnuté vo vzduchu 10 minút. To podporuje odtok tekutiny z oblasti.
Namazanie pokožky
Pred zosúvaním prsteňa z prsta je nevyhnutné namazať pokožku pod ním a okolo neho. Môžete na to použiť saponát, šampón, kondicionér, olej, maslo, vazelínu alebo telové mlieko.
„Čokoľvek urobíte, hlavne neťahajte prsteň, pretože to spôsobí len ďalší opuch,” povedal pre portál Express odborník na prstene Neil Dutta.
Omotanie prstu
Ďalším spôsobom, ako si pomôcť, je omotanie prstu, aby sa zoštíhlil. Dá sa to urobiť pomocou dentálnej nite, stuhy, fólie alebo gumičky. Odborník na šperky odporučil potiahnuť jeden koniec materiálu pod prsteňom smerom k dlani, pričom musí byť dostatočne dlhý na uchopenie. Potom pevne omotajte zvyšok okolo prsta, počnúc prsteňom a smerom nadol ku špičke. To stlačí prst a prsteň sa uvoľní. Uchopte koniec, ktorý vyčnieva v spodnej časti prsteňa, a pomaly ho rozmotajte, prsteň by sa pri tom mal posúvať.
Ak domáce metódy zlyhajú, pomôcť vám môže klenotník, ktorý dokáže rozrezať prsteň podľa toho, z akého materiálu je vyrobený. V prípade, že je prst po zaseknutí veľmi bolestivý alebo znecitlivený, neváhajte s návštevou lekára. Ak sa nezakročí včas, hrozí trvalé poškodenie či strata prstu.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.