Prerezávate tabletky na polovice? Nabudúce si to dobre premyslite!
Pri niektorých druhoch liekov je prepoľovanie bezpečné, iné by sme však mali prehĺtať v celku.
Prepoľovanie tabletiek sa môže zdať ako užitočná možnosť v prípade, že podávame lieky deťom alebo potrebujeme užiť len polovičnú dávku. Ide o pomerne nenáročný a bezpečný proces, ktorý však predstavuje aj určité riziká.
K najčastejším neželaným účinkom prerezávania tabletiek patrí nerovnomerné dávkovanie a zmena mechanizmu fungovania lieku (teda napríklad namiesto postupného uvoľňovania aktívnej látky do organizmu nastane okamžité uvoľnenie).
Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom
O tom, či je možné bezpečne liek rozdeliť pred jeho užitím, by vás mal informovať príbalový leták. Vždy je však lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý sleduje aktuálne usmernenia farmaceutických výrobcov.
Predeľovacia čiara na tabletke
V prípade, že sa na lieku nachádza predeľovacia linka, zvyčajne to znamená, že je vhodný na rozpolenie. Ak však takýto symbol na tabletke nenájdete, ešte to neznamená, že nemôže byť rozdelená, preto je vždy potrebné riadiť sa inštrukciami.
Tabletku s predeľovacou čiarou rozpoľte vždy pozdĺž tejto čiary. Kapsuly s obsahom tekutých liečiv alebo drobných zrniečok by sa nemali predeľovať, to isté platí pre lieky s nepravidelným tvarom, pri ktorých hrozí, že ich nepredelíte rovnomerne.
Nepredeľujte ich viac naraz
Tabletky, ktoré sú vhodné na predelenie, by sa mali rozrezávať postupne po jednom kuse a len bezprostredne pred užitím. Lieku s narušenou štruktúrou totiž môže uškodiť teplo a vlhko. Pred rozpolením ďalšieho lieku najprv užite obidve polovice toho prerezaného.
Prerezávaniu týchto liekov sa vždy vyhnite
Jeden druh liekov, pri ktorom by ste prerezávanie nikdy nemali riskovať, sú lieky s postupným uvoľňovaním. Týmto procesom totiž môžete narušiť vopred určený mechanizmus uvoľňovania aktívnych látok, čo môže viesť k neželaným vedľajším účinkom.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.