Štvrtina detí bude tento rok žiť pod hranicou chudoby
- 13:34 26.06.2023
- Haag
Štvrtina detí na celom svete bude tento rok žiť pod hranicou chudoby.
Jedným z dôvodov je invázia Ruska na Ukrajinu, ktorá spôsobila prudký nárast cien potravín a energií. Uviedla to v pondelok organizácia KidsRights. TASR správu prevzala z agentúry AFP a webovej stránky tejto organizácie.
Ruská invázia na Ukrajinu je tak ďalšou zo série už existujúcich kríz, ktoré majú vplyv na práva detí, uviedla holandská mimovládna organizácia opierajúca sa o údaje agentúr OSN.
Index KidsRights každoročne poukazuje na dodržiavanie práv detí: zo 193 krajín sú na tom najlepšie deti na Islande, vo Švédsku a Fínsku, a najhoršie v Čade, Afganistane a Južnom Sudáne.
Najviac zasiahnuté od vlaňajšieho februárového útoku Moskvy na susednú krajinu boli ukrajinské deti (7,5 milióna), pričom veľký počet detí bolo vysídlených, uvádza správa.
Podľa hodnotenia organizácie KidsRights sú tiež deti ohrozené vplyvmi klimatickej zmeny a pretrvávajúcimi zdravotnými dosahmi pandémie ochorenia COVID-19.
V dôsledku prerušenia očkovacích kampaní pre covid vynechalo v rokoch 2019 - 2021 rutinné očkovanie celkovo 67 miliónov detí. Pretrvávajúcim problém je naďalej zmena klímy, pričom klimatickými rizikami, šokmi a stresom sú obzvlášť ohrozené najmä deti v ázijských krajinách.
V súvislosti s hodnotením stavu detských práv organizácia KidsRights poukázala aj na občiansky konflikt v Sudáne a zákaz vysokoškolského vzdelávania dievčat v Afganistane.
Rastúca chudoba bola s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou zvyšujúcej sa miery úmrtnosti detí mladších ako päť rokov v krajinách ako Madagaskar a Niger, ako i nárastu detskej práce.
Organizácia označila tohtoročnú správu za alarmujúcu. „Naša sľubná ďalšia generácia je znevýhodňovaná na každom kroku,“ uviedol zakladateľ a predseda KidsRights Marc Dullaert.
V indexe sú hodnotené krajiny, ktoré ratifikovali Dohovor OSN o právach dieťaťa a z ktorých sú k dispozícii relevantné údaje.
EK: Odborníci položili právne základy tribunálu pre agresiu Ruska proti Ukrajine
Európska komisia oznámila, že jej odborníci sa dohodli na právnych základoch pre zriadenie osobitného tribunálu, ktorý má súdiť Rusko za "zločin agresie" proti Ukrajine.
Japonsko: Muž, ktorý po premiérovi hodil rúrkovú bombu, poprel úmysel vraždiť
Muž, ktorý v roku 2023 na verejnom zhromaždení hodil podomácky vyrobenú rúrkovú bombu po vtedajšom japonskom premiérovi Fumiovi Kišidovi, pred súdom poprel, že jeho úmyslom bolo politika zabiť.
Kazašskí vyšetrovatelia: Azerbajdžanské lietadlo poškodili "vonkajšie predmety"
Lietadlo Azerbajdžanských aerolínii, ktoré v decembri 2024 havarovalo v Kazachstane, bolo podľa kazašských vyšetrovateľov pravdepodobne pred dopadom na zem "poškodené vonkajšími predmetmi".
Zelenskyj: Ak nás rýchlo nevezmete do NATO, dajte nám jadrové zbrane
Ak spojenci v NATO nebudú chcieť v najbližších rokoch prijať Ukrajinu do Aliancie, mali by jej dať jadrové zbrane a peniaze na vybudovanie miliónovej armády, aby takto mohla odradiť Rusko od ďalšej agresie.
Ukrajina sa chystá zdiskreditovať Orbána, tvrdí maďarská tajná služba
Ukrajina rozbieha diskreditačnú kampaň voči predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi.