4 najčastejšie chyby v starostlivosti o izbové rastliny počas leta
- 7:37 30.06.2023
- Bratislava
Extrémne teplo predstavuje výzvu pre človeka, rovnako ako pre rastliny. Aj tie izbové si v horúčavách zaslúžia zvýšenú mieru pozornosti. Vyhnite sa týmto chybám.
Horúca teplota ovzdušia vystavuje rastliny nadmernému stresu, čo sa môže prejaviť aj ich vysychaním alebo žltnutím listov. Týka sa to aj izboviek, k čomu navyše nechtiac prispievajú samotní majitelia.
Zistite, ktorým chybám sa počas leta treba vyhnúť.
1. Priveľa slnka
Ľudia sa pred slnečnými lúčmi chránia pomocou krému. Určitý typ ochrany treba dopriať aj rastlinkám, pričom najúčinnejšia je prevencia.
Izbovým rastlinám najviac škodí priame slnečné svetlo popoludní, keď ich jeho žiarenie môže spáliť. Rastliny preto premiestnite tak, aby neboli v jeho priamom dosahu. Vyhnite sa však tmavým kútom, kde rastlinám ubližuje nedostatok prirodzeného svetla.
2. Málo vlhkosti
Suchý vzduch v domácnosti nie je problém, ktorý sa týka len zimných mesiacov. V lete k nemu výrazne prispieva aj klimatizácia a ventilátor, čomu treba prispôsobiť aj starostlivosť o rastliny.
V lete trpia na nedostatok vlahy najmä paprade a kalatey, ktoré si vyžadujú vysokú mieru vlhkosti okolitého ovzdušia. Najefektívnejšie im ju dodáte pomocou zvlhčovača vzduchu alebo pravidelného osviežovania rozprašovačom. Ak ani to nepomôže, premiestnite rastliny do miestnosti s prirodzene vyššou mierou vlhkosti – napríklad kúpeľne alebo kuchyne.
3. Plytké zavlažovanie
Pravidelné polievanie je počas zimy samozrejmosť. V lete by sme však mali voliť intuitívnejší prístup a aspoň raz za dva dni skontrolovať pôdu, či už nestihla vyschnúť, a či teda nepotrebuje ďalšiu zálievku.
Nekontrolujte len vrchnú časť zeminy. Ideálne je presvedčiť sa o vlhkosti pôdy tak, že do nej vopcháte prst alebo ceruzku – ak na nich po vytiahnutí ostáva zemina, rastlinu ešte netreba poliať. Ak ich však vytiahnete čisté a suché, zvážte zálievku.
Voda by pri zálievke mala preniknúť až k najspodnejším vrstvám kvetináča, aby sa dostatočne zasýtili všetky korene. Obzvlášť v lete je toto pravidlo dôležité, keďže slnko a teplo môžu odpariť vodu z vrchných častí zeminy.
4. Nepravidelné hnojenie
Rastliny sú počas leta až do jesene aktívnejšie, preto je potrebné pravidelne im dodávať živiny. Hnojivo sa okrem bohatého rastu stonky, listov a kvetov postará aj o ochranu a posilnenie koreňového systému. Nezabudnite sa však vyhnúť hnojeniu v najhorúcejšej časti dňa.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.