Turista vyryl do kameňa v rímskom Koloseu meno svojej priateľky
- 6:25 27.06.2023
- Rím
Taliansku verejnosť pobúril turista, ktorý v rímskom Koloseu vyryl do kameňa meno svojej priateľky. Videozáznam z jeho činu sa v pondelok dostal na sociálne siete, kde si vyslúžil kritiku.
Odsúdil ho aj taliansky minister kultúry Gennaro Sangiuliano, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.
„Je mimoriadne hanebné a prejavom veľkého nedostatku kultúry, keď turista poškodzuje jedno z najznámejších miest na svete, časť historického dedičstva,“ povedal Sangiuliano. Zároveň vyjadril vieru v to, že vinník bude nájdený a potrestaný.
Pred niekoľkými rokmi dostal ruský turista za podobný čin pokutu 20.000 eur. Najnovší neznámy vandal by podľa talianskych médií mohol v prípade dolapenia čeliť obdobnej pokute.
Rímske Koloseum postavili v rokoch 70 až 80 n. l. Tento najväčší amfiteáter na svete využívali starovekí rímski cisári na verejné popravy a vtedajšie krvavé, divácky atraktívne športy, ako boli gladiátorské zápasy či boje s divými zvieratami - to všetko pred davom až 50.000 ľudí. Koloseum v súčasnosti každoročne navštívi približne milión turistov.
EK: Odborníci položili právne základy tribunálu pre agresiu Ruska proti Ukrajine
Európska komisia oznámila, že jej odborníci sa dohodli na právnych základoch pre zriadenie osobitného tribunálu, ktorý má súdiť Rusko za "zločin agresie" proti Ukrajine.
Japonsko: Muž, ktorý po premiérovi hodil rúrkovú bombu, poprel úmysel vraždiť
Muž, ktorý v roku 2023 na verejnom zhromaždení hodil podomácky vyrobenú rúrkovú bombu po vtedajšom japonskom premiérovi Fumiovi Kišidovi, pred súdom poprel, že jeho úmyslom bolo politika zabiť.
Kazašskí vyšetrovatelia: Azerbajdžanské lietadlo poškodili "vonkajšie predmety"
Lietadlo Azerbajdžanských aerolínii, ktoré v decembri 2024 havarovalo v Kazachstane, bolo podľa kazašských vyšetrovateľov pravdepodobne pred dopadom na zem "poškodené vonkajšími predmetmi".
Zelenskyj: Ak nás rýchlo nevezmete do NATO, dajte nám jadrové zbrane
Ak spojenci v NATO nebudú chcieť v najbližších rokoch prijať Ukrajinu do Aliancie, mali by jej dať jadrové zbrane a peniaze na vybudovanie miliónovej armády, aby takto mohla odradiť Rusko od ďalšej agresie.
Ukrajina sa chystá zdiskreditovať Orbána, tvrdí maďarská tajná služba
Ukrajina rozbieha diskreditačnú kampaň voči predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi.