Tento deň menštruácie je najhorší. Prečo je to tak?

Mnohé ženy si v tento deň musia vziať v práci voľno, užívajú lieky proti bolesti a rôznymi spôsobmi sa snažia vyrovnať sa s nepríjemnými kŕčmi. Cítia sa najviac unavené a často je realitou aj tzv. mozgová hmla.
Druhý deň menštruácie je jednoducho kritický. Nie je to však len o pocitoch, pre tento nepríjemný deň existuje aj vedecký dôvod.
Všetko je o hormónoch
Hlavným dôvodom, prečo je obávaný druhý deň menštruačného cyklu taký strašný, sú hormóny. Ide konkrétne o látky prostaglandíny, ktoré majú vplyv na hormóny a objavia sa, keď v tele klesne hladina progesterónu.
„Keď sa výstelka maternice rozpadne, v tele sa uvoľnia prostaglandíny,“ povedala pre Metro doktorka Fatema Mustansir Dawoodbhoy, akademická lekárka špecializujúca sa na pôrodníctvo a gynekológiu.
Predpokladá sa, že nadbytok prostaglandínov je hlavným dôvodom týchto nepríjemných kŕčov. Podporujú totiž kontrakcie maternice a pomáhajú odstraňovať staré endometriálne tkanivo uvoľnené z tela ako menštruačná krv, vysvetlila doktorka Fatema. „Prostaglandíny tiež sťahujú krvné cievy v maternici, čím znižujú množstvo kyslíka, ktoré maternicové tkanivo dostáva, a to vedie ku kŕčom a bolestiam,“ dodala. Množstvo prostaglandínov vrcholí na druhý deň menštruácie a podľa toho vrcholí vtedy aj bolesť
Vnímanie bolesti môžu ovplyvniť aj iné hormonálne zmeny počas prvých dní menštruačného cyklu. Na začiatku cyklu klesá tiež hladina estrogénu a z toho dôvodu sa môžu zhoršiť aj iné bolestivé stavy, ako je migréna či fibromyalgia.
K bolestivejším kŕčom prispieva aj prietok krvi, ktorý je obvykle ťažší práve na druhý deň cyklu. Pôrodník a gynekológ Dr. Ashfaq Khan pre Metro povedal: „Druhý deň menštruácie je u mnohých žien zvyčajne spojený s intenzívnejším menštruačným tokom. Zvýšený objem krvi môže viesť k intenzívnejším kŕčom a nepohodliu."

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.