Dobrá správa pre cestovateľov: S pásmovou chorobou pomôže obľúbená pochúťka

Či už cestujete do iných časových pásiem často, alebo je to len záležitosť letnej dovolenky, môže vám to rozhodiť vnútorný biorytmus. Zvládnuť to vám pomôže aj takáto drobnosť.
Jet lag alebo pásmovú chorobu spôsobuje cestovanie v odlišných časových pásmach. Ide o únavu a poruchy spánku, ktoré plynú z narušenia biorytmu po rýchlom prekonaní niekoľkých časových pásiem. Príznaky viac pociťujú starší ľudia a sú zvyčajne horšie pri cestovaní smerom na východ. V prípade cesty na východ má človek problém zaspať, smerom na západ sa zase budí skoro ráno.
Jet lag sa prejavuje často vyčerpanosťou, bolesťou hlavy, ale aj dezorientáciou, neschopnosťou koncentrovať sa či žalúdočnými problémami. Dá sa tomu čiastočne vyhnúť dostatočným príjmom vody a zdravou stravou počas letu. Okrem toho cestovatelia radia hýbať sa v lietadle, využiť užitočne čas počas letu a po prílete ísť von počas dňa, nesnažiť sa to dospať. Tiež pomáha vyhýbať sa nápojom, ktoré narúšajú spánok, ako je alkohol či nápoje s kofeínom.
Nová štúdia austrálskej leteckej spoločnosti Qantas a Centra Charlesa Perkinsa na Univerzite v Sydney zistila, že vplyv na tento problém môže mať aj čokoláda. Podľa výskumu môže čokoláda znížiť vplyv jet lagu a tiež znížiť únavu počas letu.
V štúdii testovali na dobrovoľníkoch rôzne osvetlenie, režimy spánku a čas jedla, aby zistili, ako môžu zlepšiť zážitok pre cestujúcich na diaľkových letoch. Spolu s chilli bola čokoláda určená ako ďalšia potravina, ktorá by mohla pomôcť cestujúcim. Výskumníci uviedli, že tak chcú podporiť produkciu aminokyseliny tryptofán v mozgu, ktorá sa bežne nachádza v čokoláde, aby sa ľuďom lepšie cestovalo.
Počas výskumu odborníci tiež upravili načasovanie podávania jedál, aby sa pokúsili zosúladiť s biorytmom. Špecifické položky na jedálnom lístku, vrátane rýb a kuracieho mäsa spárovali s rýchlymi sacharidmi. Okrem toho by v ponuke nemali chýbať polievky, mliečne výrobky či dezerty.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.