Ako dokáže pohár vody ovplyvniť vašu náladu
Ľadová voda je pomôcka, ktorá pomôže nielen s hydratáciou, ale aj s ovplyvnením nálady a blúdivého nervu.
Stres má katastrofické účinky na telo, hoci je nesmierne ťažké sa ho zbaviť. Do veľkej miery sa však dá ovplyvniť vďaka blúdivému nervu. Táto špecifická súčasť ľudského tela sa v posledných rokoch preslávila najmä ako spojovník medzi zdravím srdca a čriev, ale aj náladou.
Blúdivý nerv označuje zhluk vlákien, ktoré vedú od mozgu po brušnú dutinu ako súčasť takzvaného parasympatického nervového systému. Ten má na starosti viaceré nevedome riadené funkcie tela, ako je trávenie, srdcový tep a imunita.
Stimulácia blúdivého nervu
Stimulovaním blúdivého nervu sa dajú zmierniť napríklad príznaky epilepsie a depresie. Lekári dokážu pomocou implantovaných pomôcok ovplyvniť nerv tak, že dôjde k prerušeniu aktivity, ktorá spúšťa záchvaty a mení náladu.
Okrem implantátov existujú aj vonkajšie zariadenia, ktoré po priložení na vopred stanovené miesto na krku rovnako stimulujú nerv, vďaka čomu zmierňujú bolesť hlavy. Aktuálne sa zisťuje ich účinnosť aj pri liečbe zápalových ochorení čriev.
Ako ho správne „naladiť“?
Mnohí TikTokeri sa ujali úlohy amatérskych lekárov, a vo videách ponúkajú návody na to, ako správne „naladiť“ blúdivý nerv tak, aby nám nespôsoboval ťažkosti. Jedným z ukazovateľov, ktorý svedčí o poruche jeho funkcie, je rýchly srdcový tep.
Ak sa chcete poučiť z odbornejších zdrojov, pomôže vám štúdia s názvom Dá sa prirodzene stimulovať blúdivý nerv a zlepšiť ovládanie záchvatov?, ktorej autori poukazujú na tri hlavné faktory potrebné na ovplyvnenie blúdivého nervu: strava, pohyb a psychologický stres.
V rámci každej z kategórií vedci testovali niekoľko prístupov vedúcich k zmene, ako je spievanie, dýchanie, rôzne druhy cvikov, probiotiká, a áno, aj kontakt so studenou vodou.
Prišli na to, že u ľudí po ponorení do 14 – 15-stupňovej vody do pol pása alebo 10 – 12-stupňovej vody po ponorení tváre po cvičení dochádza k lepšej aktivácii parasympatického systému. „Aklimatizácia v chladnom prostredí takisto zvyšuje parasympatický tón,“ dodávajú autori.
Nezabudnite na ľad
Na zmenu aktivity blúdivého nervu je postačujúca aj dehydratácia, tvrdí štúdia publikovaná v International Journal of Sports Medicine. Podľa nej pitie vody po silovom tréningu vedie k prospešnej reaktivácii blúdivého nervu zodpovednej za zlepšenie srdcového rytmu.
Ak do vody pridáte aj ľad, len si pomôžete. Výskum zverejnený v Clinical Autonomic Research totiž tvrdí: „Konzumácia ľadovej vody u zdravých jedincov znižuje tep srdca cez stimuláciu blúdivého nervu.“ Pomocou ľadovej vody sa teda dá potenciálne zmierniť aj depresia, bolesť, migréna a syndróm zlomeného srdca.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.