5 príznakov, ktoré svedčia o tom, že si umývate zuby nesprávne
Kvalita ústnej hygieny sa neodvíja len od pravidelnosti, ale aj správnej techniky. Tieto znaky prezradia, že si zuby čistíte nesprávne.
Ranná a večerná hygiena u väčšiny z nás prebieha automaticky. Nezávisle od miery únavy vždy pred spaním a po ňom siahame po zubnej kefke a paste a bez rozmýšľania vykonáme to, k čomu nás odmala viedli rodičia.
Všetci vieme, že zanedbaná ústna hygiena vedie k horším následkom ako je len škaredý úsmev, no málokto premýšľa nad tým, že okrem pravidelnosti treba dbať aj o jej kvalitu.
„Najlepším indikátorom toho, že si niekto neumýva zuby, je nahromadený plak medzi zubami a okolo ďasien,“ vysvetľuje pre britský portál Express zubár Faizan Zaheer.
„Ak sa plak z týchto miest neodstráni, zvyšuje to riziko hnitia zubov. Takisto hrozí zápal ďasien,“ pokračuje Zaheer, podľa ktorého riešenie tohto problému spočíva v efektívnejšom a častejšom čistení zubov.
Alan Clarke, ktorý v Belfaste vedie kliniku Paste Dental Belfast, vymenúva ďalšie štyri príznaky, ktoré svedčia o nedostatočnej zubnej hygiene:
- Pach z úst – ak vám páchne z úst aj napriek tomu, že si pravidelne čistíte zuby, znamená to, že sa nedokážete efektívne zbaviť baktérií a častíc jedla, ktoré vyvolávajú pach.
- Problémy s ďasnami – nekvalitné čistenie zubov neraz vedie ku krvácaniu, začervenaniu, opuchu a zvýšenej citlivosti ďasien.
- Citlivosť zubov – ak sa pri konzumácii horúcich, chladných alebo sladkých jedál a nápojov stretávate s nepohodlím a bolesťou, ide o príznak nedostatočnej ústnej hygieny.
- Zmena sfarbenia zubov – nekvalitné čistenie zubov nedokáže efektívne odstrániť škvrny, čo po čase vedie k zmene sfarbenia.
Ako postupovať správne
Experti sa s novinármi ďalej podelili o návod na to, ako správne postupovať pri čistení zubov. V prvom rade je potrebné zvoliť si vhodnú zubnú kefku s jemnými štetinami a malou hlavou, ktorá dosiahne do všetkých častí ústnej dutiny.
„Za najlepšiu považujem elektrickú zubnú kefku,“ tvrdí Clarke. „Oproti vašim schopnostiam je jej sila za každých okolností neporovnateľná.“
Ďalej treba siahnuť po zubnej paste s obsahom fluoridu, ktorý posilňuje zubnú sklovinu a chráni ju pred hnitím zubov.
„Podstatné je čistiť si zuby dvakrát denne najmenej po dobu dvoch minút,“ pokračuje Zaheer. „Postupujeme po jednom zube, kefku mierime v 45-stupňovom uhle oproti zubu a systematicky postupujeme naprieč chrupom, pričom nevynecháme žiadnu oblasť.“
„Keďže zuby majú záhyby, kefkou pohybujte tak, aby štetiny prenikli okolo nich na každý povrch,“ radí Zaheer.
Namiesto agresívneho drhnutia zuby čistite jemne krúživými pohybmi.
Clarke dodáva: „Nezabudnite si čistiť aj jazyk, čím odstránite baktérie a osviežite dych. Pomocou jemných a krátkych ťahov vyčistite aj okraje ďasien, čím zabránite ich ochoreniu. Zanedbanie tejto oblasti môže viesť k zápalu a ustupovaniu ďasien.“
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.