• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 4.2.2025Meniny má Veronika
Bratislava

Duda a Zelenskyj si pripomenuli 80. výročie volynského masakru

  • 11:43 09.07.2023
  • Kyjev/Luck
Duda a Zelenskyj si pripomenuli 80. výročie volynského masakru

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa v nedeľu, dva pred začiatkom summitu NATO vo Vilniuse, stretol so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom. Informovala o tom agentúra PAP.

Prezidenti si v západoukrajinskom meste Luck pripomenuli obete druhej svetovej vojny a obete 80. výročie volynského masakru, pri ktorom ukrajinskí nacionalisti z Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) a jej podriadenej tzv. Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) zavraždili od februára 1943 do februára 1944 okolo 100.000 ľudí, prevažne Poliakov, ale aj príslušníkov ďalších národností. Volyň bola vtedy súčasťou nacistickým Nemeckom okupovaného územia predvojnového Poľska, teraz sa nachádza na severozápade Ukrajiny.

Tieto udalosti napriek úzkym väzbám medzi oboma krajinami, ktoré sa posilnili po ruskej invázii na Ukrajinu, stále vrhajú tieň na ukrajinsko-poľské vzťahy, pripomína PAP.

Duda, ktorého cesta na Ukrajinu nebola vopred oznámená, sa spolu so Zelenským zúčastnil aj na ekumenickej bohoslužbe v Katedrále svätého Petra a Pavla v Lucku.

Spoločne vzdávame hold nevinným obetiam volynského masakru. Spomienka nás spája! Sme silnejší, keď sme jednotní,“ napísala na Twitteri kancelária poľského prezidenta. Rovnaký odkaz spolu s fotografiami zverejnil na Twitteri aj Zelenskyj.

Duda už skôr uviedol, že v júli usporiadajú Ukrajina a Poľsko sériu spoločných podujatí na pamiatku obetí volynského masakru.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poľsko nebude prijímať migrantov, vyhlásil minister vnútra Siemoniak

Poľsko nebude prijímať migrantov, vyhlásil minister vnútra Siemoniak

DNES - 12:57Zahraničné

Poľský minister vnútra Tomasz Siemoniak uviedol, že Varšava nebude prijímať migrantov a odmieta presídľovanie a migračný pakt EÚ.

Szijjártó: Brusel by mal vrátiť hospodárske právomoci členským štátom

Szijjártó: Brusel by mal vrátiť hospodárske právomoci členským štátom

DNES - 12:54Zahraničné

Únia sa pod vedením Von der Leyenovej izolovala od dvoch najväčších hráčov globálnej ekonomiky, tvrdí Péter Szijjártó.

Stovky ľudí opustili Santorini pre početné zemetrasenia

Stovky ľudí opustili Santorini pre početné zemetrasenia

DNES - 10:38Zahraničné

Grécky ostrov Santorini zasiahla séria zemetrasení. Stovky ľudí preto zaplnili v utorok ráno prístav, aby ich trajekt prepravil do bezpečia Atén.

Orbán: V Bruseli cítia, že sa blíži

Orbán: V Bruseli cítia, že sa blíži "Trumpove tornádo"

DNES - 10:21Zahraničné

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na Facebooku označil pondelňajší prvý tohtoročný summit Európskej únie po inaugurácii amerického prezidenta Donalda Trumpa za "divné stretnutie".

Bývalý šéf NATO Stoltenberg dostal ministerský post

Bývalý šéf NATO Stoltenberg dostal ministerský post

DNES - 10:14Zahraničné

Bývalý generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg bol v utorok vymenovaný za nového nórskeho ministra financií.