• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 9.2.2025Meniny má Zdenko
Bratislava

Odvolanie šéfa VšZP prišlo podľa SaS neskoro, Hlas-SD upozorňuje aj na rozpočet

  • 17:09 10.07.2023
  • Bratislava
Odvolanie šéfa VšZP prišlo podľa SaS neskoro, Hlas-SD upozorňuje aj na rozpočet

Strana SaS víta odvolanie šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Richarda Strapka z funkcie, prišlo však podľa nej neskoro.

Podľa Zuzany Dolinkovej z Hlasu-SD je vyvodenie zodpovednosti legitímne, pokiaľ vedenie zdravotnej poisťovne preukázateľne zlyhalo. Zároveň upozornila na nedostatočný rozpočet pre zdravotníctvo. Uviedli to v reakcii na rozhodnutie ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, o ktorom informoval v pondelok.

Odvolanie generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richarda Strapka prichádza podľa strany Sloboda a Solidarita dávno po funuse. Strapko totiž v tejto funkcii nemal byť už dávno, a to pre katastrofálne výsledky hospodárenia poisťovne,“ uviedla strana s tým, že VšZP je v obrovskej strate už štvrtý rok. Podľa kandidáta strany na ministra zdravotníctva Tomáša Szalaya treba kmeň poisťovne rozdeliť a predať.

Dolinková zároveň upozornila, že akékoľvek ďalšie vedenie VšZP bude mať zjavne obmedzený mandát na dobu určitú. „Je preto otázne, či za toto obdobie dokáže nový manažment poisťovne odstrániť nedostatky a urobiť účinné nápravné a ozdravné opatrenia, ktoré od štátnej poisťovne ministerstvo zdravotníctva vyžaduje s cieľom stabilizácie situácie,“ skonštatovala. Dodala, že na financovaní a hospodárení štátnej zdravotnej poisťovne sa odzrkadlil aj nedostatočný a neadekvátne pripravený rozpočet pre zdravotníctvo.

Strapko končí vo funkcii riaditeľa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Minister zdravotníctva Palkovič ho k pondelku odvolal. Rezort podľa jeho slov nepovažuje za kvalitatívne dostatočný akčný plán plnenia úsporných opatrení, ktoré mu VšZP predložila minulý týždeň. Za problémový označil aj prístup časti vedenia VšZP k situácii v zdravotnej poisťovni.

Strata VšZP predstavovala ku koncu marca 50,2 milióna eur, vlani skončila v strate 153,8 milióna eur. Palkovič preto v máji požiadal jej dozornú radu, aby predložila návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu. Očakával, že opatrenia budú spĺňať parametre, ktoré v minulosti musel spĺňať ozdravný krízový plán.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ministerstvo kultúry vyhlásilo výberové konanie na nového šéfa SND

Ministerstvo kultúry vyhlásilo výberové konanie na nového šéfa SND

VČERA - 19:35Domáce

Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo výberové konanie na nového šéfa Slovenského národného divadla. Kandidáti sa môžu prihlásiť do 15. februára.

HZS upozorňuje na zľadovatený terén vo vyšších pásmach i v údoliach hôr

HZS upozorňuje na zľadovatený terén vo vyšších pásmach i v údoliach hôr

VČERA - 18:44Domáce

Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje na stále pretrvávajúce zlé snehové podmienky na horách.

Súd vzal obvineného v prípade únosu študentky Sone do väzby

Súd vzal obvineného v prípade únosu študentky Sone do väzby

VČERA - 16:46Domáce

Obvineného v prípade únosu študentky Sone vzal súd do väzby. Lehotu predĺžil o štyri mesiace.

MV: Riaditelia sú zodpovední za implementáciu bezpečnostných opatrení v školách

MV: Riaditelia sú zodpovední za implementáciu bezpečnostných opatrení v školách

VČERA - 16:39Domáce

Riaditelia majú zodpovednosť za implementáciu bezpečnostných opatrení a krízových plánov v školách.

Taraba: Vodná elektráreň Málinec je najväčšia príležitosť pre stredné Slovensko

Taraba: Vodná elektráreň Málinec je najväčšia príležitosť pre stredné Slovensko

VČERA - 14:23Domáce

Plánovaná vodná elektráreň Málinec je najväčšia ekologická a ekonomická príležitosť pre stredné Slovensko, ktorá by z Podpoľania urobila jeden z najbohatších kútov Slovenska.