Výhodám a chuti stredozemskej stravy neodoláte: 6 spôsobov, ako ju ľahšie začleniť do života
Kto lepšie pomôže s implementáciou stredozemskej stravy do života, ako výživová poradkyňa priamo z Grécka? Prinášame vám 6 spôsobov, ako si uľahčiť prechod na toto stravovanie.
O stredozemskom stravovaní sa hovorí ako o jednom z najzdravších. Jeho podstatou je obmedzenie príjmu spracovaných potravín, červeného mäsa a pridaných sladidiel na minimum a uprednostnenie prírodných prísad a sezónnych plodín.
Stredozemskú stravu v jedálničku preferujú aj celebrity svetového formátu, ako napríklad Penelope Cruz. Registrovaná dietetička a výživová poradkyňa z Grécka Elena Paravantesová pritom tvrdí, že nejde o klasickú diétu, pri ktorej treba obmedziť kalorický príjem.
Paravantesová okrem toho nadovšetko uznáva lokálnu dostupnosť čerstvých potravín. „Ak ste z amerického Stredozápadu, nejedzte dovážané artičoky,“ uvádza v rozhovore pre portál Insider. „Ale ak je u vás dostupný losos, pokojne si ho doprajte – napriek tomu, že v stredozemí sa tradične nelovil.“
Odborníčka sa s redaktormi Insidera podelila o 6 spôsobov, ako si uľahčiť prechod na stredozemskú stravu a rýchlo ju začleniť do bežného života.
1. Občasný dezert nezaškodí
Dezerty podľa Paravantesovej v stredozemskom jedálničku nesmú chýbať: „Tradične ide o stravu reálnych ľudí, ktorí si počas výnimočných dní dopriali sladký dezert. Múčniky z bielej múky a cukru raz za čas nezaškodia.“
2. Chlieb, syr a zelenina
Zelenina je ústrednou potravinou všetkých stredozemských jedál, no jej nevýhodou je, že konzumenta príliš nezasýti. Paravantesová má na tento problém jednoduché riešenie: „Zeleninové jedlá obohaťte o trochu chleba a syra, aby vás dostatočne zasýtili.“
3. Alkohol len popri jedle
Ak nepijete, ani s tým nezačínajte, radí dietetička. Ak si však občas doprajete trochu alkoholu, konzumujte ho spolu s jedlom. Ideálne je víno, ktoré obsahuje antioxidanty prospešné pre zdravie srdca. Vstrebávanie alkoholu do krvi spomalí naraz konzumované jedlo, ktoré zároveň zmierni nepríjemné vedľajšie účinky.
4. Slané raňajky
Namiesto sladkého si hneď ráno doprajte slané. „Na raňajky sa snažím jesť slané jedlá, lebo sú sýtejšie a nezdvíhajú tak výrazne hladinu cukru v krvi,“ tvrdí Paravantesová. Podľa nej je vhodný plátok celozrnného chleba so syrom alebo tahini omáčkou, kúsok špenátového koláča alebo hrianka s paradajkami a olivovým olejom.
5. Vyhnite sa ultra-spracovaným jedlám
Jedna z prvých zmien, ktorú si všimnete pri prechode na stredozemskú stravu, je vynechávanie spracovaných a ultra-spracovaných potravín. Podľa Paravantesovej však nie je vždy ľahké ich rozoznať. Čo preto radí? „Ak to nevyzerá ako hlavná prísada, je to ultra-spracované.“
6. Choďte na to postupne
Výživová poradkyňa varuje pred náhlymi a veľkými zmenami jedálnička. „Ak každý deň jete mäso, určite si jeden deň v týždni, keď sa ho vzdáte, až potom začnite do stravy pridávať viac jedál s vysokým obsahom zeleniny.“
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.