EÚ je pripravená na užšie kontakty s Tureckom, ohľadne kandidatúry má podmienky
- 21:28 20.07.2023
- Brusel
Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa vo štvrtok dohodli, že EÚ by mala znovu nadviazať kontakty s Tureckom v súvislosti s jeho ašpiráciami na členstvo v eurobloku.
Európski ministri však stanovili viacero podmienok a nepodporili žiadosť Ankary o oživenie prístupového procesu. Uvádza to TASR za základe správy agentúry Reuters.
„Rokovali sme o tom, ako sa znova venovať Turecku,“ povedal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell po rokovaní ministrov. „Sme presvedčení, že je obojstranný záujem rozvíjať silnejšie vzťahy medzi Tureckom a Európskou úniou,“ dodal.
Upozornil, že EÚ chce, aby Turecko tiež urobilo nejaký posun, najmä v súvislosti s Cyprom, ktorý je tiež členskou krajinou EÚ. Severnú časť tohto ostrova okupuje Turecko od roku 1974.
Vyriešenie záležitosti s Cyprom v súlade s príslušnou rezolúciou OSN bude podľa Borrellových slov pri obnovení rokovaní s Tureckom kľúčové. „Nevyhnutné bude aj dodržiavanie základných slobôd a hodnôt tak, ako sú definované v európskom Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd,“ povedal.
Turecko je oficiálnou kandidátskou krajinou na vstup do EÚ od roku 1999, pripomína Reuters. Prístupové rozhovory však stagnujú od roku 2016 z dôvodu obáv eurobloku z porušovania ľudských práv a právneho štátu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však 10. júla žiadal opätovné otvorenie rokovaní, ktoré spojil so súhlasom Turecka na vstup Švédska do NATO.
„Otvorte najskôr cestu k vstupu Turecka do Európskej únie a potom my otvoríme cestu Švédsku, tak ako sme ju otvorili Fínsku,“ uviedol Erdogan pred odchodom na summit NATO v litovskom Vilniuse.
Vysokopostavený turecký predstaviteľ pre Reuters nedávno uviedol, že Ankara zo strany EÚ očakáva konkrétne kroky v záležitostiach ako bezvízové cestovanie či uzavretie niektorých kapitol v prístupových rokovaniach. Západ by podľa tohto predstaviteľa mal Turecko podporiť finančne.
Z rieky Potomac začali po zrážke lietadla s vrtuľníkom vyzdvihovať trosky
Päť dní po zrážke dopravného lietadla s vojenskou helikoptérou nad hlavným mestom USA Washington začali v pondelok z rieky Potomac vyťahovať trosky.
Trump chce dohodu s Ukrajinou na dodávkach vzácnych kovov výmenou za pomoc USA
Americký prezident Donald Trump v pondelok naznačil, že chce rokovať s Ukrajinou o dohode, na základe ktorej by Kyjev dodával Spojeným štátom kovy vzácnych zemín výmenou za pokračovanie americkej pomoci.
Fico v Bruseli rokoval o plyne i pripravovanej novelizácii Ústavy SR
Okrem účasti na neformálnom summite Európskej únie sa premiér SR Robert Fico v pondelok v Bruseli stretol aj s eurokomisármi pre energetiku Danom Jörgensenom a pre demokraciu a právny štát Michaelom McGrathom.
Rutte rokoval s Orbánom o odstrašovacích a obranných schopnostiach NATO
Dôležitosť odstrašovacích a obranných schopností Severoatlantickej aliancie bola hlavnou témou pondelňajšieho rozhovoru generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom v Bruseli.
Macron: Rusko i Trump tlačia Európu k väčšej samostatnosti
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu a politika amerického prezidenta Donalda Trumpa tlačia Európu, aby prevzala väčšiu zodpovednosť za vlastnú fyzickú i hospodársku bezpečnosť.