Google vyvíja nástroj pre novinárov s využitím umelej inteligencie
- 14:00 21.07.2023
- New York
Spoločnosť Google oznámila, že pracuje na vývoji nástroja umelej inteligencie (AI), ktorý by mal pomôcť novinárom pri tvorbe titulkov a písaní článkov.
Samotných žurnalistov by však tento nástroj nahradiť nemal, informuje v piatok TASR na základe správy agentúry AP.
„Takéto nástroje nemajú a ani nemôžu zastúpiť kľúčovú úlohu, ktorú majú novinári v spravodajstve, pri vytváraní článkov a overovaní faktov,“ uviedla spoločnosť Google, ktorá chce týmto spôsobom uľahčiť prácu novinárov a zvýšiť ich produktivitu.
Pripravovaný nástroj, ktorý v rámci Google pracovne nazývajú Genesis, predstavila spoločnosť najskôr popredným mediálnym organizáciám pôsobiacim v USA: denníku The New York Times, The Washington Post a spoločnosti News Corp., pod ktorú patria napríklad noviny The Wall Street Journal.
Podľa zdroja oboznámeného s vývojom nového nástroja by tento produkt mohol slúžiť ako určitý druh osobného asistenta pre novinárov, ktorý by automatizoval niektoré úlohy a ušetril tak čas pre iné, zodpovednejšie. Zároveň by mal predísť rizikám spojeným s používaním tzv. generatívnej umelej inteligencie, ktorá dokáže automaticky vytvárať rôzne druhy obsahov.
S rýchlo sa rozvíjajúcimi technológiami AI sú spojené obavy, či ich vývoj napokon nepovedie aj k tomu, že reálni novinári prídu o prácu, keďže mediálny sektor už teraz čelí nedostatku financií.
Nástroje AI, ako sú chatboti ChatGPT alebo Bard od spoločnosti Google, už teraz využívajú niektorí ľudia pri písaní e-mailov či iných dokumentov. Tieto systémy sú však podľa AP náchylné na šírenie nepravdivých informácií, čo bežný človek ani nemusí postrehnúť. To predstavuje riziko z hľadiska použitia v aplikáciách, ktoré majú napríklad zhromažďovať správy alebo poskytovať lekárske poradenstvo.
V ideálnom svete by technológia, ktorú vyvíja aj Google, mohla napríklad dokumentovať a podávať správy o verejných zasadnutiach, na ktorých nie sú prítomní novinári, povedala expertka na mediálnu etiku Kelly McBrideová z výskumného inštitútu Poynter.
Mediálne inštitúcie by však zároveň nemali zabúdať na to, že takéto nástroje môžu generovať aj chyby a nepresnosti, ktoré by mohli poškodiť ich reputáciu a v konečnom dôsledku spôsobiť škody, ktoré by boli väčšie než súvisiace finančné výhody. „Bude to skôr znižovanie kvality a množstvo drobností, ktoré by mohli narušiť dôveru v spravodajské médiá,“ domnieva sa McBrideová.
Profesor žurnalistky Jeff Jarvis zo City University of New York zhrnul, že umelá inteligencia má nepochybne svoje plusy i mínusy. „Ak táto technológia dokáže spoľahlivo poskytovať faktické informácie, novinári by mali tento nástroj používať,“ zdôraznil Jarvis. Zároveň však varoval pred rizikami napríklad pri témach, ktoré si vyžadujú určité kultúrne porozumenie a orientáciu v rôznych nuansách danej problematiky.
Z rieky Potomac začali po zrážke lietadla s vrtuľníkom vyzdvihovať trosky
Päť dní po zrážke dopravného lietadla s vojenskou helikoptérou nad hlavným mestom USA Washington začali v pondelok z rieky Potomac vyťahovať trosky.
Trump chce dohodu s Ukrajinou na dodávkach vzácnych kovov výmenou za pomoc USA
Americký prezident Donald Trump v pondelok naznačil, že chce rokovať s Ukrajinou o dohode, na základe ktorej by Kyjev dodával Spojeným štátom kovy vzácnych zemín výmenou za pokračovanie americkej pomoci.
Fico v Bruseli rokoval o plyne i pripravovanej novelizácii Ústavy SR
Okrem účasti na neformálnom summite Európskej únie sa premiér SR Robert Fico v pondelok v Bruseli stretol aj s eurokomisármi pre energetiku Danom Jörgensenom a pre demokraciu a právny štát Michaelom McGrathom.
Rutte rokoval s Orbánom o odstrašovacích a obranných schopnostiach NATO
Dôležitosť odstrašovacích a obranných schopností Severoatlantickej aliancie bola hlavnou témou pondelňajšieho rozhovoru generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom v Bruseli.
Macron: Rusko i Trump tlačia Európu k väčšej samostatnosti
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu a politika amerického prezidenta Donalda Trumpa tlačia Európu, aby prevzala väčšiu zodpovednosť za vlastnú fyzickú i hospodársku bezpečnosť.