Podceňovanie vysokého krvného tlaku môže viesť k orgánovým komplikáciám, upozorňuje NÚSCH

Podceňovanie a dlhodobé neliečenie vysokého krvného tlaku môže viesť k vzniku orgánových komplikácií. Je dôležité ho zachytiť a následne merať.
Upozornila na to vedúca kardiologička Oddelenia kardiochirurgie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Eva Bučeková.
„Vysoký krvný tlak nám urýchľuje aterosklerózu a tým poškodzuje orgány. Zhoršuje koronárnu chorobu srdca, obličky, poškodzuje očné cievy,“ uviedla pre TASR. Podotkla, že neliečený vysoký krvný tlak môže napríklad viesť k rozšíreniu vzostupnej aorty a k jej prasknutiu.
Priblížila, že krvný tlak ovplyvňujú získané a genetické faktory. „V rámci získaných sú rizikovejší obézni ľudia či diabetici,“ doplnila kardiologička. Vysoký krvný tlak podľa nej nemusí mať žiadne symptómy. „Ale veľa pacientov má bolesti v záhlaví, krútenie hlavy či začervenanie tváre,“ ozrejmila.
Ak má pacient dlhšie zvýšený tlak nad určité hodnoty, mal by navštíviť svojho lekára, ktorý ho začne liečiť. Poukázala aj na niekoľko režimových opatrení - dostatok spánku, pravidelná aeróbna aktivita, nižší príjem kuchynskej soli a čiernej kávy. Vysoký krvný tlak je dôležité zachytiť a následne pravidelne merať.
Nízky tlak je skôr nepríjemný. Spôsobuje slabosť, malátnosť, únavu, potenie. Majú ho aj mladí ľudia bez zjavného ochorenia. Vtedy pomôže dostatok tekutín, či už čistá voda, minerálka, zelený a čierny čaj, viac prisoliť a šport. „Normálna hodnota krvného tlaku u dospelej populácie je 120 na 80 milimetrov ortuti,“ spresnila. Podotkla, že keď je človek starší, tak už horný tlak býva o niečo vyšší ako v mladosti, keď cievy nie sú také elastické.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.