Ministri G20 sa nedokázali dohodnúť na opatreniach proti klimatickej kríze
- 20:51 28.07.2023
- Naí Dillí
Ministri životného prostredia zo skupiny najväčších ekonomík sveta (G20) sa na piatkovej schôdzke v Indii nedokázali dohodnúť na opatreniach na riešenie klimatickej krízy.
Agentúre AFP to po stretnutí povedal šéf francúzskeho envirorezortu Christophe Béchu, informuje TASR.
„Rekordné teploty, katastrofy, obrovské požiare a my nie sme schopní dosiahnuť dohodu... Som veľmi sklamaný,“ uviedol francúzsky minister s tým, že náročné boli najmä diskusie s čínskymi, ruskými a saudskoarabskými kolegami.
Podľa jeho slov rozdielne názory zabránili dospieť k dohode vo viacerých kľúčových otázkach vrátane toho, aby emisie skleníkových plynov dosiahli maximum najneskôr do roku 2025.
Ministri G20 sa nezhodli ani na výraznom zvýšení využívania obnoviteľných zdrojov energie či postupnom znižovaní spotreby fosílnych palív, predovšetkým uhlia, dodal Béchu.
Veľké sklamanie vyjadrili v piatok aj aktivisti bojujúci za ochranu klímy. „Európa a severná Afrika sú v plameňoch, Áziu devastujú povodne a ministri zodpovední za klímu sa nedokázali zhodnúť na spoločnej vízii, ako zastaviť klimatickú krízu, ktorá sa každým dňom zhoršuje,“ komentoval Alex Scott z think tanku E3G.
Len pred niekoľkými dňami sa podobným nezdarom skončila aj schôdzka ministrov energetiky skupiny G20, ktorej členovia spoločne vytvárajú viac než 80 percent svetového HDP a emisií CO2.
Znižuje to nádej na dohodu o razantnejších opatreniach na tohtoročnej Konferencii OSN o zmene klímu (COP28), ktorá sa bude konať na prelome novembra a decembra v Dubaji.
Výkonný riaditeľ COP28 Adnan Amín vyjadril presvedčenie, že všetci účastníci piatkovej ministerskej schôdzky v juhoindickom meste Čennai si závažnosť klimatickej krízy dobre uvedomujú. Podľa neho je však potrebné najskôr dosiahnuť politickú zhodu a zohľadniť pri tom aktuálne záujmy jednotlivých krajín.
Financovanie prechodu na obnoviteľné zdroje a zmiernenia krátkodobých dôsledkov takejto transformácie sú už dlho predmetom sporov medzi rozvojovými a bohatými krajinami, pripomína AFP.
Rozvojové krajiny, ako napríklad India, tvrdia, že štáty produkujúce najviac emisií musia vynaložiť viac úsilia a finančných prostriedkov na zmiernenie klimatickej krízy v chudobnejších krajinách. Bohaté štáty sa zase dlhodobo zdráhajú prijať prísnejšie záväzky v oblasti znižovania emisií, pretože sa obávajú zníženia výkonnosti svojich ekonomík.
Orbán prijme v Budapešti kandidátku nemeckej AfD na post kancelárky
Spolupredsedníčka nemeckej nacionalistickej strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelová pricestuje na budúci týždeň v utorok do Budapešti, kde sa stretne s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.
Musk: Spolu s prezidentom Trumpom zatvoríme USAID
Americký miliardár Elon Musk v pondelok vyhlásil, že spolu s prezidentom Donaldom Trumpom plánujú zrušiť Agentúru USA pre medzinárodný rozvoj.
Poľský prezident varuje pred nebezpečenstvom po skončení vojny na Ukrajine
Potenciálne ukončenie vojny na Ukrajine môže viesť k rozšíreniu medzinárodného organizovaného zločinu, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.
Frederiksenová: Neželám si, aby bolo Dánsko označované za zlého spojenca USA
Dánska premiérka Mette Frederiksenová v pondelok zdôraznila, že Dánsko je jedným z najbližších spojencov USA.
Kallasová: Potrebujeme Ameriku a Amerika potrebuje nás
Potrebujeme Ameriku a Amerika potrebuje nás, vyhlásila v pondelok šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová s tým, že v obchodných vojnách "niet víťazov".