Podoľak po útoku na Moskvu: "Neidentifikovaných dronov" bude viac
- 13:27 01.08.2023
- Moskva/Kyjev/Londýn
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok priznal, že hrozba útokov dronov na objekty v Moskve je zrejmá. Ubezpečil súčasne, že sa prijímajú príslušné opatrenia, informovala britská stanica BBC.
Peskov sa na žiadosť novinárov vyjadril k útoku, ku ktorému došlo v noci na utorok a ktorého terčom sa stala štvrť v Moskve, kde sídli niekoľko ruských ministerstiev. Zásah dostala tá istá budova, ktorá bola pri útoku dronom zasiahnutá aj v nedeľu.
Podľa BBC zamestnanci ruského ministerstva hospodárskeho rozvoja, ktorého úrad sa nachádza v dronom poškodenej budove, prešli na režim domácej práce.
Škody, ktoré pri útoku na budove vznikli, vyhodnocujú odborníci. Podľa záchranných služieb však nosné konštrukcie objektu neboli poškodené.
Poradca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak po novom útoku bezpilotného lietadla na Moskvu na sociálnych sieťach napísal, že „neidentifikovaných dronov“ bude viac.
Poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko v reakcii na najnovší vývoj zasa uviedol, že druhý po sebe nasledujúci útok bezpilotného lietadla na obchodnú štvrť Moskvy ukazuje, že Kremeľ nie je schopný ochrániť ani najviac privilegovaných obyvateľov mesta. Podľa Heraščenka to symbolizuje aj neúspech ruskej invázie na Ukrajinu.
Výškové budovy vo štvrti Moscow City boli podľa Heraščenka symbolom ruského hospodárskeho rozkvetu a úspechu, ako aj integrácie Ruska do svetovej ekonomiky.
Po druhom útoku dronov však budú symbolizovať neúspech tzv. špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine a „lži kremeľského režimu, ktorý obyvateľom Moskvy sľuboval a stále sľubuje úplnú ochranu,“ napísal Heraščenko.
Dodal, že tí, ktorí pracujú v týchto výškových budovách, sú privilegovanou vrstvou vládnych úradníkov a podnikateľov. Teraz aj oni - podľa Heraščenka - na vlastné oči vidia, že ruské úrady nie sú schopné ich ochrániť.
Ruské ministerstvo obrany v utorok ráno informovalo, že protivzdušná obrana zostrelila v Moskovskej oblasti dve bezpilotné lietadlá. Ďalší dron bol zneškodnený nad Moskvou pomocou zariadení elektronického boja.
Rusko z takýchto útokov obvykle obviňuje Ukrajinu, ale ukrajinská armáda svoju účasť na nich vo všeobecnosti priamo nepriznáva.
Trumpa pozvú do Poľska mesiac pred prezidentskými voľbami
Americký prezident Donald Trump bude pozvaný navštíviť Poľsko v apríli, teda mesiac pred tamojšími prezidentskými voľbami.
Grammy za najlepší album získala Beyoncé, najlepšiu skladbu mal Kendrick Lamar
Americká speváčka Beyoncé získala v nedeľu na odovzdávaní 67. ročníka hudobných cien Grammy po prvý raz ocenenie za najlepší album roka, ktorým sa stal jej Cowboy Carter.
Tisíce Američanov protestovali voči deportáciám, v Los Angeles blokovali diaľnicu
Tisíce ľudí protestujúcich proti hromadným deportáciám, ktoré plánuje vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa, v nedeľu pochodovali v južnej Kalifornii.
Trump zastaví financovanie Juhoafrickej republiky
Americký prezident obvinil Juhoafrickú republiku z konfiškácie pôdy.
Severná Kórea hrozí dôraznou reakciou na provokácie zo strany USA
Severná Kórea v pondelok kritizovala amerického ministra zahraničných vecí Marca Rubia za to, že ju označil za "darebácky štát". Takéto vyjadrenia podľa Pchjongjangu nepomáhajú záujmom USA.