Slovinsko v piatok postihli prudké lejaky a obrovské záplavy, zahynuli 3 ľudia
- 19:36 04.08.2023
- Ľubľana
Voda zatopila budovy, ničila cesty a mosty, pričom zomreli najmenej traja ľudia.
Slovinská agentúra životného prostredia (ARSO) zvýšila výstrahu pred zlým počasím na najvyšší stupeň. Na severe, severozápade a v stredných častiach krajiny za posledných 24 hodín napršalo mesačné množstvo zrážok. Vo štvrtok večer zomrela Slovinka v meste Kamnik v strednej časti krajiny a dvaja holandskí občania prišli o život v horskej oblasti neďaleko mesta Kranj.
„Smrť v Kamniku zrejme spôsobili záplavy, úmrtia v horách pravdepodobne úder blesku,“ povedala policajná predstaviteľka Maja Adlešičová Ciperleová.
„Vyzývam všetkých, ktorí nemajú naliehavé povinnosti mimo domu, aby von nevychádzali a ani nikde nejazdili autom,“ apeloval minister obrany Marjan Šarec.
Na fotografiách z postihnutých miest sú zatopené autá, popraskané cesty a zaplavené celé dediny. Vidno tiež na nich záchranárov vynášajúcich deti z materskej školy a vrtuľníky zachraňujúce ľudí zo striech zaplavených domov.
Prezidentka Nataša Pircová Musarová vyzvala občanov, aby „udržiavali kontakt s inými ľuďmi, pomáhali si navzájom a starali sa o starších a zraniteľných, ktorí potrebujú našu podporu“.
Premiér Robert Golob pre záplavy ukončil dovolenku.
Úrady v Slovinsku v piatok zatvorili úsek hlavnej diaľnice a snažili sa nasmerovať tranzitnú dopravu do susedného Talianska alebo Rakúska. Štátna diaľničná agentúra DARS uviedla, že „všetci uviaznutí vodiči a ich pasažieri majú čakať na pohotovostné tímy a dodržiavať ich pokyny“.
Tisíce Američanov protestovali voči deportáciám, v Los Angeles blokovali diaľnicu
Tisíce ľudí protestujúcich proti hromadným deportáciám, ktoré plánuje vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa, v nedeľu pochodovali v južnej Kalifornii.
Trump zastaví financovanie Juhoafrickej republiky
Americký prezident obvinil Juhoafrickú republiku z konfiškácie pôdy.
Severná Kórea hrozí dôraznou reakciou na provokácie zo strany USA
Severná Kórea v pondelok kritizovala amerického ministra zahraničných vecí Marca Rubia za to, že ju označil za "darebácky štát". Takéto vyjadrenia podľa Pchjongjangu nepomáhajú záujmom USA.
Rubio vyzval Panamu, aby v prieplave obmedzila vplyv Číny, inak zakročia USA
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio na úvod svojej prvej zahraničnej návštevy obvinil Panamu z porušenia dohody o odovzdaní Panamského prieplavu.
V Berlíne opäť protestovali desiatky tisíc ľudí
Na proteste proti spolupráci s Alternatívou pre Nemecko sa v nedeľu v Berlíne podľa odhadov polície zúčastnilo najmenej 160.000 ľudí.