V lekárňach vraj chýbajú desiatky liekov, ministerstvo to odmieta
Tvrdenia o nedostupnosti liekov označilo ministerstvo za zavádzajúce.
V slovenských lekárňach chýbajú podľa lekárnikov desiatky druhov liekov. Slovenská lekárnická komora (SLeK) urobila zoznam vyše 170 liekov, ktoré majú chýbať, a zverejnila ho na svojom webe. Ministerstvo zdravotníctva problém s nedostupnosťou odmieta a lekárnikov viní zo šírenia poplašnej správy, tí však trvajú na tom, že lieky pre pacientov nie sú.
"Existuje reálna nedostupnosť," skonštatoval prvý viceprezident SLeK Ondrej Sukeľ s tým, že komora zásadne odmieta obvinenie zo šírenia poplašnej správy. Podľa jeho slov má byť problém najmä s liekmi na neurologické a onkologické ochorenia. Potvrdil, že chýbajúce lieky sú zaujímavé z pohľadu ich možného vývozu do zahraničia. Výsledkom súčasnej situácie má byť to, že niektorí pacienti tak na svoj liek čakajú aj týždeň, dva.
Tvrdenia o nedostupnosti liekov označilo ministerstvo za zavádzajúce. "Analýza ministerstva dokázala, že zverejnenie zoznamu je šírením poplašnej správy medzi občanmi. Informácie, ktoré má ministerstvo zdravotníctva k dispozícii dokazujú, že dané lieky sú dostupné u viacerých distribučných spoločností," reagovala Martina Lidinská z komunikačného odboru rezortu. Ministerstvo preto považuje prístup lekárnikov za strašenie pacientov.
O nekorektnosti zoznamu majú svedčiť aj ďalšie fakty. "Lekárnici naň totiž pripísali aj také lieky, ktorých držitelia registrácie Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlásili prerušenie dodávok, respektíve ich výpadok. Medzi viac ako 170 farmaceutikami sa našli dokonca aj také, ktoré nie sú uvádzané v kategorizačnom zozname, čo znamená, že ich výrobcovia nemajú zo zákona povinnosť zabezpečiť ich dostupnosť," povedala Lidinská.
Sukeľ s argumentmi ministerstva nesúhlasí, chcel by vidieť jeho analýzu. Ako poznamenal, to že sú lieky v distribučných spoločnostiach ešte nemusí znamenať, že sa dostanú aj do lekární. "Problém tu reálne je, aj keď sa všetci tvária, že nie je," uzavrel.
Ministerstvo v tejto súvislosti poukázalo, že vyhodnocovanie dostupnosti liekov na pravidelnej báze vykonáva nielen ministerstvo, ale aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ten v tomto roku zakázal vývoz štyroch liekov. "Zároveň ministerstvo udelilo historicky prvú pokutu vo výške 10.000 eur za nedostupnosť lieku na liečbu vysokého krvného tlaku," doplnila Lidinská.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.