Do postele nikdy nechoďte s vlhkými vlasmi. Toto vám hrozí
Toto je dôvod, prečo by ste nikdy nemali spať s mokrými či vlhkými vlasmi.
Večerný kúpeľ môže mať uvoľňujúce účinky na telo, vďaka čomu ľahšie zaspíte. Ak si však pritom namočíte vlasy, mali by ste odolať pokušeniu ísť s vlhkými vlasmi rovno do postele. Mnohé ženy dokonca úmyselne navlhčujú svoje vlasy pred spaním, aby sa im cez noc vytvorili vlny, alebo si na noc nanášajú produkty na regeneráciu vlasov.
Zdravotníci však varujú, že ak bude váš vankúš v kontakte s vlhkými vlasmi, môže byť zdrojom množstva baktérií. Čím viac vlhkosti preniká do obliečky a vankúša, tým ideálnejšie podmienky majú baktérie v dôsledku tepla a vlhkosti.
Vlhkosť prospieva baktériám
Obliečky na vankúše sú vyrobené z materiálov, ktoré zadržiavajú vlhkosť. Navlhnutý vankúš môže viesť k vyrážkam a upchatým pórom v dôsledku odumretej kože a rôznych baktérií, ktoré môžu v tomto prostredí žiť.
Je dôležité pravidelne prať nielen obliečky, ale aj vankúš. Naše telo vylúči viac ako 15 miliónov kožných buniek a každú noc stratíme približne liter potu. Testy odhalili, že mnohé vankúše obsahujú vo vláknach škodlivé baktérie a spóry plesní.
Pridanie ďalšej vody do tejto zmesi je čerešničkou na torte pre mikróby, preto sa uistite, že vaše vlasy sú suché a bez zvlhčujúcich produktov, keď idete spať. Ak sa rozhodnete spať s vlhkými vlasmi, dajte si na hlavu saténovú čiapku alebo si vlasy zabaľte do hodvábnej šatky. Nielenže tým ochránite obliečku a vankúš, ale aj vlasy pred lámaním, pretože sa zníži trenie.
Kozmetiku nanášajte hodinu pred spaním
Je tiež vhodné nanášať produkty na pleť hodinu pred spaním, aby sa na vankúši nemnožili baktérie v dôsledku hydratačných krémov a masiek. Vaša pokožka potrebuje čas, aby absorbovala používané produkty, a preto je veľmi pravdepodobné, že ak ich nanesiete pred spaním, hneď sa vám zotrú do vankúša. Môže to spôsobiť žlté škvrny na posteľnej bielizni, nehovoriac o znížení účinnosti produktov. Posteľnú bielizeň budete musieť kvôli vlhkosti prať oveľa častejšie.
Vankúše sú ideálnym prostredím pre rozvoj baktérií, pretože sa každú noc zahrievajú, keď na nich spíte. Oplatí sa investovať aj do hodvábnej obliečky na vankúš, pretože hodváb má antimikrobiálne vlastnosti. Zmena vašich večerných návykov je však bezplatný spôsob, ako dosiahnuť to isté a dokonca vám môže ušetriť peniaze za zbytočné výrobky a novú posteľnú bielizeň.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.