Pozor na škodlivú aplikáciu v mobile, kradne vaše súkromné správy
- 20:33 06.08.2023
- Svet
Aplikácia sa dokáže dostať k vašim správam na Messengeri či WhatsApp.
Používatelia aplikácií WhatsApp a Facebook by mali byť na pozore pred aplikáciou na operačný systém Android, ktorá dokáže ukradnúť vaše súkromné správy. Podľa kybernetických výskumníkov zo spoločnosti Cyfirma sa v obchode Google Play nachádzal špeciálny druh malvéru, ktorý kradne vašu komunikáciu.
Aplikácia s názvom SafeChat má viac oprávnení ako iné škodlivé aplikácie a podľa spoločnosti predstavuje väčšiu hrozbu. Hoci bola aplikácia medzičasom z Google Play odstránená, mnohí ju môžu mať vo svojom smartfóne, ak si ju stiahli dávnejšie. V takom prípade je potrebné aplikáciu odstrániť ručne.
Experti na kyberbezpečnosť predpokladajú, že indická hackerská skupina známa ako "Bahamut" do aplikácie vložila špionážny softvér, ktorý z telefónov kradne textové správy, záznamy o hovoroch a polohu GPS.
Hackerská skupina je aktívna od roku 2017 a podľa spoločnosti Cyfirma sa zamerala na širokú škálu platforiem vrátane systémov iOS, Android a Windows. V minulosti bola skupina spájaná s podvodom s používaním falošných VPN aplikácií pre zariadenia so systémom Android, ktoré boli navrhnuté tak, aby získavali citlivé údaje používateľov a aktívne špehovali aplikácie na zasielanie správ, ako sú WhatsApp, Facebook Messenger, Signal, Viber a Telegram.
Výskumníci spoločnosti ESET údajne našli najmenej osem verzií spywaru Bahamut. Ak je špehovací softvér aktivovaný, potom môže byť na diaľku ovládaný Bahamut operátormi a môže získať rôzne citlivé údaje zariadenia, ako sú kontakty, SMS správy, história hovorov, zoznam nainštalovaných aplikácií, poloha zariadenia či účty v zariadení. Softvér môže odhaliť aj informácie o zariadení, ako je typ internetového pripojenia, IP adresa alebo sériové číslo SIM karty.
Technickí experti zo spoločnosti Cyfirma neodhalili, ako dokázali hackeri nalákať ľudí, aby si stiahli aplikáciu SafeChat. Majú podozrenie, že Bahamut pracoval v mene vlády v Indii. Bežnou metódou je však odosielanie návrhov na presun konverzácie na "bezpečnejšiu" platformu.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.