Pápež hovoril o svojom zdraví. Vysvetlil, prečo skrátil príhovory
- 6:30 07.08.2023
- Lisabon/Vatikán
Pápežova cesta sa konala počas vlny horúčav s teplotami stúpajúcimi v Lisabone na 40 stupňov Celzia.
Pápež František v nedeľu uviedol, že jeho zotavovanie z poslednej operácie prebieha dobre. Zdôraznil, že počas päťdňovej cesty do Portugalska zrušil niektoré príhovory a hovoril bez prípravy nie preto, že by sa cítil unavený alebo zle, ale preto, že chcel lepšie komunikovať s mladými ľuďmi. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.
Františka sa na jeho zdravie pýtali pri návrate z Lisabonu, kde sa zúčastnil na Svetových dňoch mládeže (SDM). Bola to jeho prvá cesta, odkedy bol v júni deväť dní v nemocnici po operácii brušnej hernie.
Pápežova cesta sa konala počas vlny horúčav s teplotami stúpajúcimi v Lisabone na 40 stupňov Celzia. František (86) sa pri nej často odchýlil od prejavov, kázní i modlitieb, ktoré sú obvykle pripravované mesiace vopred a s ohľadom na konkrétne podujatia a publikum.
Novinárom pri lete späť do Vatikánu povedal, že príhovory skrátil, keďže si uvedomil, že mladí ľudia „nemajú veľa pozornosti“. Podľa vlastných slov chcel vzbudiť ich záujem, nie ich poučovať zdĺhavými a komplikovanými prednáškami alebo homíliami.
„Kázne môžu byť niekedy trápením,“ uviedol s tým, že cirkev musí prejsť na novú myšlienku kázní, ktoré sú „krátke a s jasným, láskyplným posolstvom“.
V súvislosti so svojím zotavovaním František povedal, že mu brušné stehy odstránili, no musí ešte dva až tri mesiace nosiť ochranný pás kvôli hojeniu. „Môj zdravotný stav je dobrý,“ dodal.
Ostrov Santorini zasiahla vlna menších zemetrasení
Grécky ostrov Santorini v nedeľu zasiahlo viacero menších zemetrasení, pričom najsilnejší otras mal magnitúdu 4,6 stupňa.
Rutte: Vzhľadom na veľkosť svojej ekonomiky musí Nemecko na obranu minúť viac
Generálny tajomník NATO Mark Rutte v rozhovore pre nemecký časopis Bild vyzval Nemecko, aby zvýšilo svoje výdavky na obranu.
Netanjahu: S Trumpom môžeme prekresliť mapu Blízkeho východu k lepšiemu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu pred odletom do USA vyjadril nádej, že s americkým prezidentom Donaldom Trumpom sa im spoločne "podarí prekresliť mapu Blízkeho východu."
Trudeau oznámil zavedenie ciel na tovar z USA
Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu miestneho času oznámil, že Kanada v reakcii na americké clá zavedie 25-percentné clá na americký tovar.
Nehoda lietadla vo Filadelfii má sedem obetí
Nehoda lietadla, ktoré sa v piatok zrútilo krátko po štarte v americkom meste Filadelfia, si vyžiadala sedem obetí a 19 zranených.