• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 7.2.2025Meniny má Vanda
Bratislava

Mazák aktuálne nevidí dôvod, aby sa vzťahom sudkyne Záleskej zaoberala Súdna rada

  • 13:23 09.08.2023
  • Bratislava
Mazák aktuálne nevidí dôvod, aby sa vzťahom sudkyne Záleskej zaoberala Súdna rada

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák v súčasnosti nevidí dôvod na to, aby sa Súdna rada SR zaoberala vzťahom sudkyne Pamely Záleskej a novinárky Moniky Tódovej.

Ako zdôvodnil, Súdna rada nemá dôkazy o porušovaní povinností sudkyne. Vyplýva to z jeho vyjadrenia pre TASR.

Zásah Súdnej rady by prichádzal do úvahy len vtedy, ak by sa nepochybne dokázalo, že táto sudkyňa sa dopustila v občianskom živote niečoho, čo je nezlučiteľné s jej povinnosťami, napríklad, ako sa jej to stále bez dôkazov podsúva, že by poskytovala informácie zo spisov, v ktorých je zákonnou sudkyňou. Také niečo sa dodnes nepreukázalo a Súdnej rade sa nepredložili dôkazy o porušovaní povinností menovanej sudkyne,“ uviedol Mazák.

Na konanie pred Súdnou radou podľa jej predsedu nestačí spolužitie sudkyne s novinárkou. Ako zdôvodnil, Súdna rada SR nie je oprávnená vstupovať do súkromia a rodinných vzťahov žiadneho sudcu. „Na tom nič nemení to, že ide o rodinný vzťah medzi známou novinárkou a významnou sudkyňou,“ poznamenal. Ako pripomenul, existuje množstvo rodín, v ktorých sú sudcovia a advokáti, advokáti a prokurátori či sudcovia a prokurátori. „Neviem o tom, že by sa u nich riešili konflikty záujmov len preto, lebo manželia pôsobia v exponovaných právnických profesiách. Bez dôkazov o porušení ich profesionálnych povinností,“ dodal.

Vzťah sudkyne a novinárky považuje Mazák za rodinný vzťah, ktorý je chránený v Charte základných práv Európskej únie, teda Súdnym dvorom Európskej únie. Podľa dokumentu má každý právo na rešpektovanie svojho súkromného a rodinného života, obydlia a komunikácie. „Charta základných práv má prednosť pred naším základným zákonom a rozsudky Súdneho dvora sú záväzné aj pre Slovensko. Podobne je formulovaná i ochrana rodinných vzťahov v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd a v judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva,“ upozornil. Poukázal tiež na ochranu súkromia a rodinného života vyplývajúcu z Ústavy SR.

Podľa Mazáka by bola namieste zdržanlivosť pri hodnotení tohto zjavne rodinného vzťahu medzi novinárkou a sudkyňou. „Bolo by totiž nanajvýš nevhodné a nešťastné, ak by sa Súdna rada ako ústavný orgán sudcovskej legitimity dostala do pozície porušovateľky základných a ľudských práv garantovaných ústavou a medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky,“ komentoval.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Exministra Mariána Janušeka prepustili do domáceho väzenia

Exministra Mariána Janušeka prepustili do domáceho väzenia

DNES - 19:59Domáce

Rozhodol o tom v piatok Okresný súd Trenčín. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

SHMÚ vydal výstrahu pred počasím, platí celý víkend

SHMÚ vydal výstrahu pred počasím, platí celý víkend

DNES - 18:58Domáce

V niektorých okresoch hrozí od piatka večera silnejší vietor.

Únia miest Slovenska: MŽP SR ignoruje povolením výstavby elektrárne legitímne obavy obyvateľov

Únia miest Slovenska: MŽP SR ignoruje povolením výstavby elektrárne legitímne obavy obyvateľov

DNES - 18:07Domáce

Únia miest Slovenska vyjadrila podporu primátorom a starostom regiónu Podpoľania.

Leteckí záchranári zasahovali pri vážnej nehode dvoch áut

Leteckí záchranári zasahovali pri vážnej nehode dvoch áut

DNES - 17:56Domáce

Križovatka bola po nehode neprejazdná.

Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú protesty

Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú protesty

DNES - 17:20Domáce

Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú protesty, ktorých cieľom je upozorniť na obavy súvisiace so zahraničnopolitickou orientáciou krajiny a postojmi jej súčasného vedenia.