• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.2.2025Meniny má Erik, Erika
Bratislava

Nádej pre pacientov s postcovidovým syndrómom: Holandsko hlási možnú liečbu

  • 13:50 11.08.2023
  • Brusel/Amsterdam
Nádej pre pacientov s postcovidovým syndrómom: Holandsko hlási možnú liečbu

Črtá sa nádej pre pacientov trpiacich postcovidovým syndrómom, takzvaným dlhým covidom, na ktorý len v Holandsku trpia desaťtisíce ľudí.

Uviedol to v piatok informačný portál DutchNews.nl s odkazom na Národný zdravotný inštitút RIVM. Informuje o tom spravodajca TASR.

Dlhý covid zahŕňa celú skupinu príznakov nasledujúcich po prekonaní akútnej fázy ochorenia COVID-19. Typickými symptómami sú neprekonateľná únava a malátnosť, dýchavičnosť už pri menšom pohybe, ako aj závraty, kašeľ, bolesti kĺbov a svalov, strata čuchu, chuti a iné.

RIVM informoval, že imunológ René Lutter z Amsterdamskej univerzitnej nemocnice, ktorý je súčasťou medzinárodnej výskumnej skupiny zaoberajúcej sa príčinami dlhého covidu, identifikoval enzým, ktorý vedie k tomu, že krvinky pacientov sa ničia.

Lutter v rozhovore pre denník Volkskrant povedal, že enzým IDO-2 objavil v „šialených množstvách“ v srdci, pľúcach a mozgu ľudí, ktorí zomreli na COVID-19.

Následné krvné testy na pacientoch trpiacich dlhým covidom rovnako ukázali prítomnosť tohto enzýmu, ktorý sa môže stať ústredným faktorom v boji proti postcovidovému syndrómu.

Ak je totiž príčinou ochorenia uvedený enzým, Lutter si myslí, že našiel liek. Laboratórne experimenty ukázali, že enzým môže byť zastavený experimentálnym liekom proti rakovine.

Na uskutočnenie ďalšieho klinickému výskumu na ľuďoch však Lutter a jeho tím potrebujú pomoc šiestich farmaceutických spoločností, ktoré vyrábajú liek proti rakovine, medzi ktoré patria Bayer, Brystol Myers Squibbs a aj jedna malá holandská farmaceutická spoločnosť. Tie zatiaľ odmietli liek poskytnúť, podľa Luttera „pravdepodobne z komerčných dôvodov“.

Majú však aj spoločenskú zodpovednosť. Počet pacientov s dlhým covidom je veľký a musíme preskúmať akúkoľvek možnú liečbu,“ uviedol pre Volkskrant.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) koncom júna tohto roka vydala vyhlásenie, podľa ktorého sa počas prvých troch rokov pandémie koronavírusu mohol vyvinúť postcovidový syndróm u 36 miliónov ľudí v Európe a niektorých častiach Strednej Ázie, čo znamená, že jeden z 30 ľudí tohto regiónu môže trpieť na dlhý covid.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ostrov Santorini zasiahla vlna menších zemetrasení

Ostrov Santorini zasiahla vlna menších zemetrasení

DNES - 12:40Zahraničné

Grécky ostrov Santorini v nedeľu zasiahlo viacero menších zemetrasení, pričom najsilnejší otras mal magnitúdu 4,6 stupňa.

Rutte: Vzhľadom na veľkosť svojej ekonomiky musí Nemecko na obranu minúť viac

Rutte: Vzhľadom na veľkosť svojej ekonomiky musí Nemecko na obranu minúť viac

DNES - 12:26Zahraničné

Generálny tajomník NATO Mark Rutte v rozhovore pre nemecký časopis Bild vyzval Nemecko, aby zvýšilo svoje výdavky na obranu.

Netanjahu: S Trumpom môžeme prekresliť mapu Blízkeho východu k lepšiemu

Netanjahu: S Trumpom môžeme prekresliť mapu Blízkeho východu k lepšiemu

DNES - 11:29Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu pred odletom do USA vyjadril nádej, že s americkým prezidentom Donaldom Trumpom sa im spoločne "podarí prekresliť mapu Blízkeho východu."

Trudeau oznámil zavedenie ciel na tovar z USA

Trudeau oznámil zavedenie ciel na tovar z USA

DNES - 6:44Zahraničné

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu miestneho času oznámil, že Kanada v reakcii na americké clá zavedie 25-percentné clá na americký tovar.

Nehoda lietadla vo Filadelfii má sedem obetí

Nehoda lietadla vo Filadelfii má sedem obetí

DNES - 6:07Zahraničné

Nehoda lietadla, ktoré sa v piatok zrútilo krátko po štarte v americkom meste Filadelfia, si vyžiadala sedem obetí a 19 zranených.