• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 7.2.2025Meniny má Vanda
Bratislava

Na Slovensku sa voľne vyskytuje jedovatý pavúk. Toxikológovia evidujú ďalšie uhryznutia

  • 13:36 12.08.2023
  • Bratislava
Na Slovensku sa voľne vyskytuje jedovatý pavúk. Toxikológovia evidujú ďalšie uhryznutia

Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) Univerzitnej nemocnice Bratislava vlani zaznamenalo sedem prípadov uhryznutia pavúkom. Z toho v troch prípadoch išlo o jedovatého pavúka pradiarku pestrú. Pre TASR to uviedla Blažena Cagáňová z NTIC.

K 24. júlu 2023 evidujeme päť prípadov, z toho v troch prípadoch išlo o pradiarku pestrú,“ doplnila Cagáňová.

Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov. „Pavúk obyčajne neútočí na človeka, ak tak len v sebaobrane. Väčšinu uhryznutí spôsobujú iné článkonožce. Pavúk uhryzne len raz, opakované uhryznutia sú raritné,“ ozrejmilo NTIC na svojom webe.

Ranu po uhryznutí tvoria dve bodky vzdialené jeden až desať milimetrov, pričom pavúk do nej nemusí vypustiť jed. „Jed niektorých pavúkov môže vyvolať nekrózu kože v mieste uhryznutia, chĺpky pavúkov môžu vyvolať alergickú reakciu alebo sekundárnu infekciu. Existujú aj pavúky, ktorých jed je neurotoxický,“ priblížilo NTIC.

Liečba spočíva podľa odborníkov v dezinfekcii miesta uhryznutia, potlačení bolesti a svrbenia a v liečbe zápalu. „Existujú aj protipavúčie séra, na Slovensku sú v tomto čase nedostupné,“ dodalo NTIC.

Na Slovensku žije voľne v prírode jedovatý pavúk pradiarka pestrá, ktorej výskyt je relatívne zriedkavý. Po jej uhryznutí sa podľa odborníkov pacienti sťažovali napríklad na prudkú rozširujúcu sa bolesť, sťažené dýchanie a zvýšenú teplotu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Taraba si myslí, že vládna koalícia bude mať väčšinu

Taraba si myslí, že vládna koalícia bude mať väčšinu

DNES - 14:25Domáce

Šéf envirorezortu a vicepremiér Tomáš Taraba si myslí, že vládna koalícia bude mäť väčšinu.

Koaličná rada diskutovala aj o Huliakovi

Koaličná rada diskutovala aj o Huliakovi

DNES - 13:40Domáce

Medzi koaličnými stranami a Rudolfom Huliakom by podľa Richarda Rašiho malo dôjsť k dohode.

Jednota dôchodcov na Slovensku odmieta šírenie neprávd o vystúpení SR z EÚ

Jednota dôchodcov na Slovensku odmieta šírenie neprávd o vystúpení SR z EÚ

DNES - 12:59Domáce

Seniori a mládež vyzvali politikov, aby prestali rozdeľovať spoločnosť a namiesto toho hľadali riešenia na skutočné výzvy.

Hnutie Slovensko sa chce obrátiť na ÚVO pre zákazku na odevy pre policajtov a hasičov

Hnutie Slovensko sa chce obrátiť na ÚVO pre zákazku na odevy pre policajtov a hasičov

DNES - 12:19Domáce

Gábor Grendel a Roman Mikulec vyzvali ministra vnútra, aby nepodpísal zmluvu s víťaznou firmou na zaobstaranie odevov pre policajtov a hasičov.

Žilinka sa vyhradil voči vládnym politikom, toto im odkázal

Žilinka sa vyhradil voči vládnym politikom, toto im odkázal

DNES - 11:41Domáce

Generálny prokurátor reagoval na medializované vyjadrenia vedúceho Úradu vlády SR Juraja Gedru.