Slovenská organizácia apeluje na zásadnú zmenu vzdelávania o dejinách 20. storočia

Organizácia Post Bellum SK apeluje na zásadnú zmenu vzdelávania o dejinách 20. storočia.
Robí tak pri príležitosti 55. výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Tomuto obdobiu sa podľa nej na školách venuje minimálna pozornosť, rovnako ako kritickému zhodnoteniu obdobia totalitných režimov a sovietmi vedenej vojenskej intervencii proti československému demokratizačnému úsiliu známemu ako Pražská jar 1968.
„Žiaci a študenti sa dnes učia násobne viac o praveku, staroveku a stredoveku, ako o našich moderných dejinách a kľúčových udalostiach 20. storočia. Pritom práve udalosti 20. storočia zásadne hodnotovo a politicky formovali našu dnešnú štátnosť,“ upozorňuje riaditeľka organizácie Sandra Polovková.
Ak má mladá generácia rozumieť tomu, prečo sa Slovenská republika hlási k demokratickým hodnotám a tradíciám, prečo neoslavujeme ľudácky slovenský štát, ale Slovenské národné povstanie (SNP) alebo prečo je v zákone zmienka o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického režimu, je potrebné zmeniť obsah, formu aj čas, ako o týchto udalostiach učiť na základných a stredných školách. Je tiež presvedčená, že keby mladá generácia mala možnosť lepšie spoznať udalosti Pražskej jari 1968, ako aj jej potlačenia inváziou vedenou sovietskou armádou, mala by jasnejší postoj aj k ruskej invázii na Ukrajinu.
„V krajinách, kde sa viac pozornosti venuje kritickému mysleniu, hodnotovému vzdelávaniu a vysvetľovaniu histórie v širších súvislostiach, majú ľudia jasno v tom, kto je obeť a kto agresor,“ zdôrazňuje Polovková.
Pri príležitosti 55. výročia invázie treba podľa nej jasne povedať, že kladenie vencov k pamätníkom obetí nelegálnej a nevyprovokovanej invázie do Československa nestačí. Symbolické akcie sú síce nepochybne potrebné, ale potrebné je oveľa viac. „Nemôžeme čakať, že nám vyrastie kriticky mysliaca, historicky a hodnotovo zorientovaná generácia mladých ľudí, ak im nedáme jasné a zrozumiteľné informácie o tom, čo sa na Slovensku v 20. storočí dialo a prečo,“ odkazuje Polovková s tým, že veľkou výzvou bude zvýšiť znalosti žiakov o kľúčových udalostiach moderných dejín.

ŠÚKL: Kolektívna imunita je ako dáždnik. Problém je, keď v ňom vznikajú diery
Keď je zaočkované dostatočné množstvo ľudí, choroba sa nemá ako šíriť, pripomína ŠÚKL.

Kuffa: Nelegálne vnadiská sa riešia, ak niekto poruší zákon, dostane pokutu
Nelegálne vnadiská pre zvieratá sa riešia. Vedených je niekoľko podnetov na okresných úradoch. Vnadiská sa kontrolujú a ak niekto poruší zákon, dostane pokutu, uviedol Filip Kuffa.

PS a hnutie Slovensko vyzývajú Sakovú na prevod pozemkov vo Vajnoroch štátu
Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.

Opozícia kritizuje, že zmena týkajúca sa povinnej materskej školy nerieši segregáciu
Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko a Kresťanská únia kritizujú, že plánovaná zmena týkajúca sa povinnej materskej školy pre všetky deti od troch rokov nerieši segregáciu rómskych detí.

Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve
Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.