Deti by sa mali venovať tejto aktivite. V dospelosti bude ich mozog v lepšej kondícii

Už teraz by sa mali pustiť do tejto aktivity.
Z novej štúdie, ktorú vykonali v spolupráci University of Edinburgh a Edinburgh Napier University, vyplynulo, akej záľube by sa malo dieťa venovať, aby malo v dospelosti lepšie kognitívne schopnosti.
Deti sa často venujú najrôznejším záľubám, niektoré trvajú celý život a iné sa v priebehu týždňov stanú nudnými. Avšak k tejto záľube by ste ich mali viesť už teraz, pomôže im to lepšie rozvíjať kognitívne schopnosti.
Vedci zistili, že ľudia, ktorí časť svojho života hrali na hudobný nástroj, dosiahli o niečo lepšie výsledky v testoch kognitívnych schopností vo veku 70 a 80 rokov ako tí, ktorí tak neurobili. Súvislosť je viditeľná aj vtedy, keď sa berú do úvahy ďalšie faktory, ktoré mohli ovplyvniť zdravie staršieho veku mozgu, ako je inteligencia alebo vzdelanie.
Všetci účastníci štúdie publikovanej v časopise Psychology and Aging sa narodili v roku 1936 v oblastiach Edinburghu a Lothianu. V priebehu rokov testovali ich fyzické a duševné schopnosti a pravidelne opakovali štandardizované testy kognitívnych schopností.
Zo 420 účastníkov najnovšej štúdie malo 167 nejaké skúsenosti s hrou na hudobný nástroj, väčšinou počas detstva alebo dospievania. Všetci účastníci vykazovali vo svojich 70 rokoch podobné úrovne poklesu v testoch. Bol tu však jeden rozdiel. Tí, ktorí niekedy hrávali na hudobný nástroj, dosiahli lepšie výsledky v testoch rýchlosti spracovania a vizuálno-priestorového uvažovania. To hrá kľúčovú úlohu pri každodenných úlohách, ako je chôdza po miestnosti s nábytkom alebo šoférovanie.
Výskumníci uviedli, že výsledky nedokazujú, že hudobný tréning zlepšuje kognitívne schopnosti, pretože k zisteniam mohli prispieť nepreskúmané faktory. Povedali však, že výsledky jasne ukazujú, že hranie na hudobný nástroj môže prispieť k tomu, aby ich mozog ostal v lepšej kondícii aj v neskoršom veku. „Tieto výsledky vnímame ako vzrušujúci východiskový bod pre ďalšie skúmanie toho, ako môže hudobný zážitok z celého životného cyklu prispieť k zdravému starnutiu,” povedala doktorka Judith Okely z Edinburgh Napier University.
Vedci majú záujem skúmať vplyv hudby aj naďalej. Hudba môže byť takým radostným a obohacujúcim zážitkom v každom veku, bez ohľadu na odbornosť alebo hudobný žáner, povedala profesorka Katie Overy z University of Edinburgh.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.