Riziko demencie sa dá stanoviť podľa 11 kľúčových faktorov
- 13:44 27.08.2023
- Londýn
Vedci identifikovali 11 rizikových faktorov demencie, podľa ktorých dokážu predpovedať, či sa u niekoho toto ochorenie rozvinie v nasledujúcich 14 rokoch. TASR informuje podľa denníka The Guardian.
Zo zoznamu doteraz známych rizikových faktorov demencie zaradili 11 najsilnejších - vek, vzdelanie, anamnéza cukrovky, depresie, mŕtvice, anamnéza demencie u rodičov, úroveň deprivácie, vysoký krvný tlak a cholesterol, osamelý životný štýl a mužské pohlavie.
Výskum Oxfordskej univerzity sa k nim dopracoval podľa údajov dvoch dlhodobých britských štúdií – Biobank a Whitehall II. Na základe štúdie Biobank (skúmala 220.762 ľudí s priemerným vekom 60 rokov) vytvorili vedci nástroj na hodnotenie rizika demencie, ktorý overovali na 2934 ľudí s priemerným vekom 57 rokov zo štúdie Whitehall II.
Okrem nástroja UK Biobank Demencia Risk Score (UKBDRS) s 11 rizikovými faktormi demencie výskumníci skúmali aj prítomnosť špecifického génu APOE (UKBDRS - APOE). Úspešnosť oboch nástrojov „výrazne prekonáva“ iné hodnotenia rizík, ktoré sa používajú v súčasnosti. Okrem identifikácie ohrozených osôb môžu v predstihu stanoviť aj preventívne opatrenia. Zistenia boli publikované vo vedeckom časopise BMJ Mental Health.
Asi 40 percentám prípadov demencie by sa dalo predísť úpravou životného štýlu - prestať fajčiť, znížiť vysoký krvný tlak, schudnúť a znížiť príjem alkoholu.
„UKBDRS možno najlepšie použiť ako počiatočný skríningový nástroj na stratifikáciu ľudí do rizikových skupín. Tí, ktorí sú identifikovaní ako vysokorizikoví, by potom mohli mať prospech z časovo náročnejších následných hodnotení na podrobnejšiu charakteristiku,“ uviedol hlavný autor štúdie Raihaan Patel z Oxfordskej univerzity.
Odhaduje sa, že počet ľudí s demenciou na celom svete sa do roku 2050 takmer strojnásobí na 153 miliónov. To predstavuje rýchlo rastúcu hrozbu pre systémy zdravotnej a sociálnej starostlivosti.
Spoluautorka Sana Suri dodala: „Rizikové skóre nám hovorí len o našich možnostiach rozvoja demencie; nepredstavuje definitívny výsledok.“
Ukrajinská rozviedka HUR reagovala na výroky Roberta Fica
Hlavná správa rozviedky ukrajinského ministerstva obrany v sobotu odmietla obvinenia, ktoré v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave zazneli z úst predsedu vlády SR Roberta Fica.
Zomrel bývalý nemecký prezident Horst Köhler
V sobotu ráno po krátkej a ťažkej chorobe vo veku 81 rokov zomrel bývalý nemecký prezident Horst Köhler.
Hamas prepustil dvoch izraelských rukojemníkov
Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu odovzdalo Červenému krížu dvoch rukojemníkov zadržiavaných od 7. októbra 2023.
Homan: S presunom ilegálnych migrantov na Guantánamo sa začne zrejme do 30 dní
Spojené štáty chcú s presunom migrantov do záchytného centra v zálive Guantánamo na Kube začať do 30 dní.
Venezuela po stretnutí Madura s Trumpovým vyslancom prepustila šesť Američanov
Vláda Nicolása Madura prepustila šesť Američanov, ktorí boli v posledných mesiacoch zadržaní vo Venezuele.