Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila
Berlínsky astronóm tvrdí, že NASA v rámci programu Viking získala poznatky o živote na planéte Mars. Výskumníci ich však nechtiac znehodnotili.
V roku 1975 podnikol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) program Viking, v rámci ktorého boli na Mars vyslané dve kozmické sondy Viking 1 a Viking 2. Ich cieľom bolo snímkovať povrch z obežnej dráhy Marsu, pričom ich výsledky sa hodnotia ako úspešné.
Astronóm Dirk Schulze-Makuch z Technickej univerzity v Berlíne najnovšie tvrdí, že počas programu sa vedcom podarilo zozbierať vzorky povrchu Marsu so stopami živých organizmov. Žiaľ, vedci ich nechtiac znehodnotili, keď do nich pridali vodu.
Schulze-Makuch sa pritom odvoláva na mikróby z púšte Atacama, ktorá sa zložením podobá na povrch Marsu. Tieto mikroorganizmy, žijúce v soľných hrudách, sa totiž zaobídu aj bez vody a priveľké množstvo tekutín ich, naopak, môže vyhubiť.
Výskum s nejasnými výsledkami
Úlohou sond Viking 1 a Viking 2 bolo po pristátí na Červenej planéte zaznamenať akékoľvek stopy života a preskúmať pôdu a fyzikálne a magnetické vlastnosti tamojšej atmosféry.
Podľa Schulze-Makucha sa výsledky výskumu javia ako „nejasné“, pretože jedna vzorka potvrdila prítomnosť organochloridov (organické zlúčeniny obsahujúce kovalentne viazaný chlór), zatiaľ čo druhá bola negatívna.
V snahe zistiť, či ide o živé organizmy, vedci testovali pozitívnu vzorku pridaním vody. Ak by šlo o živé organizmy, následkom tohto kroku by sa z nich mal vylúčiť rádioaktívny uhlík v plynovej forme.
Astronóm však podotýka, že bunky živých organizmov z Marsu mohli obsahovať peroxid vodíka, ktorý by im zaručil ochranu pred nehostinným prostredím, napríklad v podobe nízkeho bodu mrazu, zdroja kyslíka a hygroskopickosti (schopnosti pohlcovať a udržiavať vlhkosť).
„Ak sa pôvodný život na Marse prispôsobil prostrediu začlenením peroxidu vodíka do svojich buniek, vysvetľovalo by to výsledky programu Viking,“ písal Schulze-Makuch v štúdii z roku 2007.
Podľa vedca zisteniam misie Viking zodpovedá aj skutočnosť, že peroxid vodíka by po kontakte s organickou molekulou vytvoril množstvo oxidu uhličitého, k čomu skutočne došlo.
Ako mohla NASA zničiť dôkazy
V rámci ďalších testov, ktoré zisťovali možnosť organickej syntézy, sa v horninách z Marsu takisto potvrdili organochloridy, o ktorých však vedci tvrdili, že ich na planétu mohli zo Zeme zaniesť samotné sondy.
„Následné misie však na Marse potvrdili prítomnosť pôvodných organických zlúčenín, hoci v chlórovanej podobe,“ písal Schulze-Makuch v štúdii, pričom dodáva, že život na Marse mohol existovať priamo v soľných hrudách a vstrebávať vlahu z atmosféry.
„Pokusy v rámci programu Viking, pri ktorých do vzoriek hornín pridali vodu, mohli preťažiť potenciálne mikróby a vyhubiť ich,“ dodáva vedec.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.